notariusz

Czym zajmuje się notariusz?

Kwestie prawne często są skomplikowane dla osób, które nie mają z nimi styczności na co dzień. Mnogość przepisów może przytłaczać i powstrzymywać od zajęcia się daną sprawą. W takich przypadkach warto skorzystać z pomocy specjalisty, który szybko i skutecznie pomoże rozwiązać problem. Jedną z takich osób jest notariusz. Jaki jest zakres jego działalności?

Kto to jest notariusz?

Notariusz nie jest urzędnikiem, ale osobą publicznego zaufania oraz funkcjonariuszem publicznym podczas wykonywanych czynności. Oznacza to, że powinien on zawsze przestrzegać prawa, dbać o dobro obu stron transakcji oraz być bezstronny. Uprawnienia do wykonywania czynności związanych z ich zawodem notariusze otrzymują od ministra sprawiedliwości. Ich główną działalnością jest sporządzanie aktów notarialnych, czyli dokumentów, w których spisane są oświadczenia stron w danej sprawie. Dokumenty te są sporządzane nie tylko wówczas, gdy wymaga tego prawo, ale również wtedy, kiedy osoby biorące udział w sprawie mają takie życzenie. 

Kiedy skorzystać z usług notariusza?

Głównym zajęciem notariusza jest sporządzanie aktów notarialnych. W tej formie można zawrzeć w zasadzie każdą umowę, jeśli tylko taka jest wola stron biorących udział w sprawie. Akt notarialny może dotyczyć np. spadku, darowizny, intercyzy czy obrotu nieruchomościami. Notariusz zajmuje się również m.in. sporządzaniem poświadczeń, testamentów oraz odpisów dokumentów. Aby dowiedzieć się, jakie inne usługi świadczy, warto sprawdzić to w ofercie konkretnej kancelarii, np. na stronie internetowej Kancelarii Notarialnej Łukasza Górskiego. Są jednak sytuacje, w których notariusz może odmówić wykonania danej czynności. Dzieje się to wtedy, kiedy czynność ta jest niezgodna z prawem. Notariusz może też odmówić wypełnienia prośby klienta, jeśli ma podejrzenia, że klient ten nie ma prawa do podejmowania danej czynności prawnej.

Jak wybrać notariusza?

Zapewne wygodnie Ci będzie skorzystać z usług notariusza, który świadczy usługi niedaleko Twojego miejsca zamieszkania. Być może któryś z Twoich znajomych kogoś Ci poleci – w końcu lepiej polegać na opiniach bliskich osób niż na tych przeczytanych w Internecie.
W ostateczności jednak fora internetowe też mogą okazać się przydatne. Pamiętaj też, że poszczególne kancelarie specjalizują się zazwyczaj w konkretnych dziedzinach – dowiedz się, który notariusz sprawdzi się najlepiej w Twojej sprawie.

śr. ocena 5 / głosów 1