komornik sądowy

Czym zajmuje się komornik sądowy?

Komornik sądowy często wzbudza w nas mieszane odczucia. Dzieje się tak, ponieważ nie do końca wiemy, jaka jest jego rola, jakie ma prawa co do roszczeń oraz jak może odzyskiwać czyjąś należność. Często mylnie uważamy go za osobę, która bez skrupułów zabiera majątek dłużnika. Dlatego też warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę zajmuje się komornik sądowy i komu podlega w swojej pracy.

Kim jest komornik sądowy i jakie jest jego główne zadanie?

Komornik sądowy to funkcjonariusz publiczny, który działa przy sądzie rejonowym. Warto wiedzieć, że komornik sądowy wykonuje orzeczenia sądów o egzekucji długów. Jako, że jest to jego obowiązek, nie ma on możliwości odmowy jej przeprowadzenia. Aby zostać komornikiem sądowym trzeba spełnić szereg rygorystycznych wymagań, chociażby takich, jak ukończenie studiów prawniczych lub administracyjnych, odbycie obowiązkowej aplikacji oraz zdanie egzaminu.

Jak mówią specjaliści z Kancelarii Komorniczej przy Sądzie Rejonowym w Gdańsku: „Komornik sądowy jest powoływany na stanowisko przez Ministra Sprawiedliwości na wniosek zainteresowanego”.  Jak więc widać, komornik sądowy to wykwalifikowana i nieprzypadkowa osoba, której zadaniem na polecenie sądu jest odzyskanie długu na rzecz wierzyciela, nawet poprzez wykonanie egzekucji komorniczej.

Jak komornik sądowy może odzyskać dług?

Jako, że głównym zadaniem komornika jest egzekucja długu, musi on zrobić wszystko, aby ustalić majątek dłużnika. Zazwyczaj wiąże się to z poszukiwaniem takiego majątku, spisanie jego stanu faktycznego oraz zabezpieczenie roszczeń na rzecz wierzyciela. Końcowym etapem odzyskiwania majątku dłużnika jest egzekucja komornicza. W jej ramach komornik sądowy może zająć majątek pieniężny oraz niepieniężny, co oznacza, że może zająć nie tylko pensję, czy emeryturę dłużnika, ale również jego konto bankowe, pojazdy mechaniczne, wyposażenie domu, czy też firmy oraz nieruchomości. Jednak pamiętajmy, że komornik sądowy nie może zająć całego wynagrodzenia oraz przedmiotów niezbędnych w codziennym życiu. Natomiast przedmioty, które zostały skonfiskowane przez komornika sądowego są licytowane i sprzedawane, a pieniądze w ten sposób uzyskane przeznaczone są na spłatę wierzyciela. Warto też wiedzieć, że komornik sądowy swoje czynności może wykonywać w dni robocze oraz soboty w godzinach między 7:00 a 21:00. Do wykonywania czynności w innych dniach i godzinach komornik musi posiadać specjalną zgodę Sądu Rejonowego.

śr. ocena 5 / głosów 1