Rekrutacja do przedszkoli publicznych
Jeśli myślimy o posłaniu dziecka do przedszkola publicznego, powinniśmy zapoznać się z zasadami rekrutacji obowiązującymi w danym mieście – każdy samorząd ma bowiem prawo przyjmowania własnych reguł przyjmowania dzieci do placówek publicznych. Dla przykładu: jeśli chcemy posłać dziecko do przedszkola w Warszawie warto płacić w stolicy podatki, gdyż wtedy nasza pociecha zyskuje na etapie rekrutacji kilka dodatkowych punktów. Takie zasady zostały przyjęte w 2012 roku. Dodatkowe punkty przysługują również – zgodnie z regułami warszawskimi – dzieciom osób niepełnosprawnych, pracujących lub uczących się, samotnie wychowujących dzieci i pracujących, a także tym, których starsze rodzeństwo również uczy się w przedszkolu. Przy staraniu się o miejsce w przedszkolu należy trzymać się przyjętego harmonogramu:
- 12-16 marca to czas na wypełnienie internetowego formularza zgłoszeniowego i wybranie przedszkola, do którego chcemy posłać dziecko
- Do 27 marca powinniśmy złożyć do przedszkola wybranego jako pierwsze wydrukowany wniosek
- 19 kwietnia następuje ogłoszenie wyników – można jest sprawdzić przez internet lub w wybranej placówce
- Do 25 kwietnia należy złożyć w wybranej placówce pisemne potwierdzenie zapisu dziecka
- Między 30 kwietnia a 11 maja odbywa się rekrutacja na wolne miejsca
Rekrutacja do placówek prywatnych
Każda placówka prywatna przyjmuje własną metodę rekrutacji. Dla przykładu Centrum Zabawy i Rozwoju Elfik z Sosnowca prowadzi rekrutację przez cały rok, z zastrzeżeniem jednak, że pierwszeństwo w tym procesie mają dzieci, które kontynuują edukację. Jedynym wymogiem jest zdrowie dziecka – dziecko nie może być chore, gdyż nie zostanie przyjęte. Wyjątkiem są alergie, jednak w tym przypadku należy o tym fakcie poinformować personel przedszkola. Przez zapisaniem dziecka do przedszkola rodzic powinien wypełnić formularz zgłoszeniowy, w którym muszą zostać podane dane dziecka i rodziców/opiekunów, a także informacje o stanie zdrowia dziecka oraz innych kwestiach istotnych z punktu widzenia personelu (np. czy dziecko ma alergie żywieniowe, jakie ma uzdolnienia, jak radzi sobie w towarzystwie rówieśników).