Warsztaty ceramiczne – atrakcja dla starszych i młodszych

Miłośnikom lepienia w glinie nie trzeba przybliżać jego zalet. Istnieje jednak dość sporo osób, które nie całkiem rozumieją, na czym polega fenomen warsztatów ceramicznych, organizowanych na całym świecie. „Co może być fajnego w brudzeniu sobie rąk taką brzydką i do tego niezbyt przyjemnie pachnącą szarą masą?”, myślą. Tymczasem tworzenie glinianych ozdób lub naczyń to nie tylko wspaniałe doświadczenie, ale też szereg korzyści – zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Fakt, że glina wydaje się materiałem raczej umiarkowanie atrakcyjnym, ma tu wbrew pozorom dość istotne znaczenie. Możliwość stworzenia z niej czegoś trwałego, pięknego, a w dodatku często niezwykle praktycznego daje ogromne poczucie satysfakcji i wzmacnia tym samym wiarę we własne siły. Jest to bardzo ważne z punktu widzenia rozwoju emocjonalnego dziecka, jak również potrzebne wielu osobom na późniejszych etapach życia.

Wypalanie gliny odpowiedzią na wypalenie życiowe

Namacalny efekt pracy rąk jest czymś, co docenią zwłaszcza pracownicy biurowi, na co dzień na przykład przerzucający stosy papierów lub kolumny cyferek w tabelkach. Wypalanie glinianych wyrobów potrafi uchronić przed wypaleniem zawodowym! Jeśli już zaś to ostatnie niestety nastąpiło, warsztaty ceramiczne to świetny sposób na wyjście z impasu. Rozwijają bowiem wyobraźnię i stymulują tak cenną właściwie we wszystkich obszarach życia kreatywność. Pozwalają się zrelaksować, odprężyć i wyciszyć, a przez to uwrażliwić na sygnały płynące z wewnątrz, na własne emocje i myśli, dzięki czemu podejmowanie ważnych decyzji może okazać się nieco łatwiejsze.

Piękno i dobro

Nic tak skutecznie nie rozładowuje napięcia jak „artystyczne wyżycie się” i wyrażenie siebie przez sztukę. Proces ten uwrażliwia zarazem na piękno i pozwala dostrzegać je wokół w codziennej rzeczywistości, co czyni życie po prostu przyjemniejszym. Warsztaty ceramiczne mają zaś tę przewagę, że nie wymagają aż takich umiejętności jak np. klasyczna rzeźba, a z drugiej strony angażują bardziej niż choćby malarstwo czy rysunek.

Przyjemny rozwój osobowości

Konieczność dłuższego czekania na efekty trenuje cierpliwość, podobnie jak początkowa nieporadność w obchodzeniu się z gliną. Nabierając wprawy, zaobserwować można własne doskonalenie się w czasie, co ma zbawienny wpływ na psychikę. Z kolei rozmaite „wypadki przy pracy” ćwiczą w uczestnikach warsztatów zdolność do mierzenia się z porażką. To wszystko również mocno zmienia perspektywę i pozwala czerpać z życia znacznie więcej radości.

Zajęcia dla najmłodszych niosą w sobie chyba nawet jeszcze więcej korzyści. Rozwijają bowiem w dzieciach takie cechy, jak:

  • sprawność manualna i koordynacja wzrokowo-ruchowa,
  • koncentracja uwagi,
  • planowanie przestrzenne,
  • wyobraźnia, myślenie abstrakcyjne,
  • samodzielność, ale też umiejętność pracy zespołowej,
  • poczucie estetyki.

Doświadczenie pracy w glinie rewelacyjnie oddziałuje zresztą na cały układ nerwowy. Jak jednak przyznaje przedstawiciel fabryki naczyń kamionkowych Manufaktura w Bolesławcu, gdzie organizowane są warsztaty zarówno dla dużych, jak i dla małych, najważniejsze jest to, że warsztaty sprawiają im po prostu ogromną frajdę!

śr. ocena 5 / głosów 5