Szukasz pracownika? Skorzystaj z usług agencji pośrednictwa pracy!

Czasy, kiedy pracę można było dostać poprzez ogłoszenie w gazecie lub bezpośrednie zgłoszenie się do pracodawcy, minęły bezpowrotnie – obecnie większość procesów rekrutacyjnych odbywa się za pośrednictwem Internetu. Osoba poszukująca pracy wyszukuje na specjalnych portalach ogłoszenia o pracę, a następnie wysyła formularze zgłoszeniowe zawierające aplikację na dane stanowisko. W wielu przypadkach inicjatorem procesu rekrutacyjnego na zlecenie pracodawcy są agencje pracy – dlaczego ich usługi są w dzisiejszych czasach tak popularne? Czy pracodawcy opłaca się z nich korzystać?

Czym jest agencja pracy i jak działa?

Agencje pracy, takie jak D&D Personal, to firmy, które innym prywatnym przedsiębiorstwom oferują outsourcing procesów rekrutacyjnych, a więc poszukiwania oraz selekcję potencjalnych pracowników. Usługi te są najdogodniejszym rozwiązaniem dla firm z różnych względów nie posiadających własnych działów HR, a więc nie mają wyspecjalizowanej kadry do przeprowadzania rekrutacji nowych pracowników. Agencje pracy zatrudniają własnych specjalistów od HR, którzy przeprowadzają rekrutację w imieniu swojego klienta. Jak wygląda ten proces? Każda agencja może posiadać własne metody realizacji poszczególnych etapów rekrutacji, najogólniej jednak wszystko rozpoczyna się od ustalenia, jakie wymagania ma klient w stosunku do poszukiwanego pracownika. Następnie specjaliści od HR przygotowują stosowne ogłoszenia o pracę, które umieszczane są na przeznaczonych do tego portalach internetowych. Wszelkie przesłane w odpowiedzi aplikacje trafią do agencji, gdzie przechodzą selekcję – w jej toku oceniane są kwalifikacje kandydatów oraz ich zgodność z wymaganiami postawionymi przez klienta. W dalszej kolejności przeprowadzane są rozmowy kwalifikacyjne – w ich trakcie wyłaniane są najatrakcyjniejsze kandydatury, spośród których klient samodzielnie wybiera pracownika najlepiej jego zdaniem pasującego na dane stanowisko.

Czemu warto poszukiwać pracowników przez agencje pracy?

Taka metoda poszukiwania pracowników daje pracodawcy kilka korzyści. Po pierwsze pozwala poświęcić cały swój czas realizacji zadań służbowych. Jeśli dana firma nie posiada własnego działu HR, oznacza to, że wszystkie etapy poszukiwania pracowników muszą być przeprowadzane przez kierownictwo lub podwładnych. W sytuacji, gdy mamy jedno stanowisko do obsadzenia i niewiele zgłoszeń, selekcja kandydatów i rozmowy kwalifikacyjne nie są zbyt dużym obciążeniem. Problem zaczyna się wtedy, gdy wakatów jest więcej, a nasze ogłoszenie cieszy się dużą popularnością i otrzymujemy kilkadziesiąt aplikacji, z których każdą należy dokładnie przeanalizować. Jeśli zlecamy to zadanie naszym pracownikom, nie mogą oni zając się swoimi obowiązkami, co odbija się negatywnie na wynikach finansowych firmy. Po drugie – rozwiązanie takie zwalnia nas z obowiązku posiadania własnej kadry od HR, a więc konieczności wypłaty pensji oraz opłacania ubezpieczenia pracowników. Krótko mówiąc: reedukacja kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Po trzecie – rekrutacja za pośrednictwem agencji przeprowadzana jest przez wykwalifikowanych specjalistów, którzy dysponują profesjonalnymi metodami sprawdzania kompetencji kandydatów. Mamy więc większą pewność, że spośród wszystkich zgłoszonych kandydatur zostanie wybrana ta najlepiej odpowiadająca naszym potrzebom.

śr. ocena 5 / głosów 4