pogrzeb-swiecki

Przebieg świeckiej uroczystości pogrzebowej

Coraz więcej osób otwarcie deklaruje chęć świeckiego pochówku. Ci, którzy w ciągu swojego życia nie wierzyli w Boga i nie uczestniczyli w obrzędach kościelnych, chcą, by ich pogrzeb został zorganizowany zgodnie ze świeckim obrządkiem. Jak wygląda taki pochówek? Czym różni się od tradycyjnej, katolickiej ceremonii pogrzebowej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym artykule.

Mistrz ceremonii zamiast kapłana

Podstawową różnicą, pomiędzy pogrzebem świeckim a katolickim, jest to, że ceremonię świecką, zamiast księdza, prowadzi mistrz ceremonii. Mistrz ceremonii czuwa nad tym, by scenariusz ceremonii został zrealizowany. Scenariusz ceremonii jest przygotowywany na podstawie rozmów z rodzina zmarłego. Mistrz przygotowuje wspomnienia o nieboszczyku i mowę pogrzebową. Mistrz ceremonii, w trakcie trwania pogrzebu, ubrany jest w specjalny strój – czarną togę, plastron i białe rękawiczki. Świecki pogrzeb zorganizuje dla nas biuro pogrzebowe Helfa.

Osobisty charakter ceremonii

Świecka ceremonia pogrzebowa znacznie różni się od tradycyjnych obrzędów katolickich, przede wszystkim tym, że jest dostosowana w sposób bardzo osobisty do zmarłego, jego charakteru i relacji z najbliższymi. Podczas świeckiej ceremonii pogrzebowej wygłasza się znacznie więcej osobistych przemówień, jest czas by bliscy mogli wspomnieć zmarłego. Często zwłoki są wystawiane na widok publiczny, żeby każdy mógł po raz ostatni pożegnać się ze zmarłym. Dość często praktyką na świeckich pogrzebach są także mini koncerty instrumentalne – najczęściej muzycy odgrywają po prostu ulubiony utwór zmarłego. Pogrzeb otwiera mistrz ceremonii, witając zgromadzonych żałobników, następnie przychodzi czas na inne punkty programu – czyli wspomniane przemówienia i koncerty muzyczne. Ostatnio dość często wykorzystuje się także prezentacje multimedialne, które mają pokazać zmarłego takim, jaki zapamiętają go jego najbliżsi. Świecka uroczystość pogrzebowa dość często zaczyna się w sali przy zakładzie pogrzebowym, a kończy się przejściem na cmentarz. Na koniec, tak jak w trakcie pogrzebu katolickiego, ciało zmarłego jest złożone do grobu, a mistrz ceremonii dziękuje za uczestnictwo w pogrzebie wszystkim żałobnikom. Takie świeckie pogrzeby organizowane są dla ateistów i agnostyków, ale nie tylko. Można taki pochówek zorganizować także osobie wierzącej, jednak odżegnującej się od wszystkich instytucji kościelnych. Organizując świecki pochówek okazujemy szacunek zasadom wyznawanym przez zmarłego za życia.

śr. ocena 5 / głosów 6