Artykuł sponsorowany

Praca opiekunki nad seniorami w Niemczech. Co warto wiedzieć?

Ponieważ niemieckie społeczeństwo się starzeje, seniorów potrzebujących opieki przybywa. To ogromna szansa dla Polek, bo praca opiekunki seniora w Niemczech jest tam znacznie lepiej opłacana niż w naszym kraju. Co trzeba wiedzieć o tym zawodzie? Jakich kwalifikacji i predyspozycji oczekuje się od kandydatki na opiekunkę seniora za naszą zachodnią granicą?

Jakie są wymagania wobec kandydatki na opiekunkę seniora w Niemczech?

Na podjęcie pracy jako opiekunka seniora często decydują się pielęgniarki, opiekunki środowiskowe czy fizjoterapeutki. Mają one wykształcenie pomocne w pracy z osobą starszą i schorowaną. Warto jednak wiedzieć, że nawet bez specjalistycznego wykształcenia zatrudnienie jest w zasięgu ręki. Do podjęcia pracy w Niemczech w charakterze opiekunki seniora studia nie są konieczne, choć stanowią atut i poszerzają możliwości zawodowe. Mogą też wpływać na wysokość wynagrodzenia. Aby zwiększyć swoje szanse na atrakcyjne zatrudnienie, warto ukończyć kursy, które przygotują kandydatkę na wiele sytuacji i pozwolą jej sprawować lepszą opiekę nad seniorem. Może to być np. kurs pierwszej pomocy, kurs językowy ze słownictwem specjalistycznym czy bardzo pożądane, a w wielu miejscach wymagane prawo jazdy. Jest to drugi obok komunikatywnej znajomości niemieckiego wymóg stawiany przyszłym opiekunkom.
Od opiekunki seniora oczekuje się pewnych cech osobowości - mówi przedstawiciel Prestige24h. - Są to przede wszystkim: cierpliwość, życzliwe nastawienie, empatia, łatwość budowania relacji, sumienność oraz schludność. Przyda się też nieco krzepy, zwłaszcza jeśli podopieczny nie wstaje z łóżka lub porusza się na wózku inwalidzkim. Kandydatka na opiekunkę seniora w Niemczech nie powinna mieć schorzeń, przy których nie może np. dźwigać.

Zakres obowiązków opiekunki seniora w Niemczech

To, jakie obowiązki będzie wypełniała opiekunka, zależy m.in. od stanu zdrowia podopiecznego. Na pewno zaliczyć tu trzeba dbanie o tę osobę: pomoc w codziennej higienie, prawidłowe żywienie osoby starszej, pilnowanie, aby regularnie przyjmowała leki i pozostawała pod opieką lekarską, wspólne aktywności dostosowane do kondycji seniora, a także rozmowy, wsparcie psychiczne  dotrzymywanie towarzystwa. Osoba zatrudniona powinna też dbać o otoczenie osoby starszej, sprzątać dom, pilnować, aby nie zabrakło potrzebnych produktów spożywczych czy chemii domowej, utrzymywać w porządku i czystości ubrania oraz rzeczy osobiste seniora.

Warunki pracy opiekunki seniora w Niemczech

Ofert pracy jako opiekunka seniora w Niemczech nie brakuje. Najbezpieczniej jest nawiązać współpracę z agencją pracy, która zagwarantuje legalne i stabilne zatrudnienie. Przed podjęciem pracy opiekunka poznaje stan zdrowia podopiecznego, więc nie wyjeżdża w ciemno. Ma zapewnione zakwaterowanie i wyżywienie w domu seniora. Wynagrodzenie to ok. 1300 euro miesięcznie. Najczęściej opiekunka wraca do Polski na kilka dni co 4-6 tygodni.

form success Dziękujemy za ocenę artykułu

form error Błąd - akcja została wstrzymana

Polecane firmy

Dbamy o Twoją prywatność