Odzież ochronna dla spawaczy

Spawanie to trudna praca, która niesie ze sobą podwyższone ryzyko urazów. Żeby zabezpieczyć pracowników przed działaniem wysokich temperatur i iskrom towarzyszącym spawaniu, konieczne jest stosowanie profesjonalnych ubrań spawalniczych. Dzięki nim, spawacz może zminimalizować ryzyko powstania urazów w trakcie pracy.

Praca spawacza wymaga nie tylko koncentracji, dokładności i sprawności fizycznej, ale także stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej. Ważne, żeby odzież ta nie krępowała pracownikowi wykonywania ruchów i była dopasowana do ciała. Istotny jest oczywiście nie tylko krój, ale także jakość materiału.

Odzież ochronna dla spawaczy powinna również obejmować dodatkową ochronę kolan, ponieważ często spawanie odbywa się w pozycji klęczącej, która może powodować niepotrzebny ból. Ze względu na specyfikę pracy, dla spawaczy najwygodniejszym ubraniem jest specjalny kombinezon. Szyje się go wykorzystując wzmocnione szwy, przeciwdziałające pękaniu materiału podczas wykonywania nagłych ruchów. Brak mankietów oraz zagięte w dół klapy kieszeni mają na celu zmniejszyć ryzyko wpadania i zatrzymywania się na odzieży iskier powstających w trakcie spalania.

Kombinezon spawacza ma także długi rękaw oraz dodatkowy skórzany fartuch, który chroni przed poparzeniami albo płomieniami.

Materiał do produkcji kombinezonów

Kombinezon powinien być nie tylko bezpieczny, ale również i wygodny. Zalecane jest wykonanie go z oddychających i lekkich materiałów. Tak, aby spawacz mimo trudnych warunków nie odczuwał dyskomfortu i piekielnego gorąca. Jako materiały do ich tworzenia wykorzystywane są m.in. trudnopalne bawełny, które są trwałe i praktyczne.

Podsumowując, wśród najważniejszych cech odzieży ochronnej dla spawaczy, należałoby wymienić:

  • specjalnie dopasowany, ergonomiczny krój, który pozwoli pracować w każdej pozycji,
  • konstrukcję kieszeni, klap i kołnierza, która zapobiegnie ryzyku osiadania iskier na kombinezonie,
  • wzmocnione szwy, zwiększające trwałość materiału i chroniące przed jego przerwaniem,
  • zastosowanie trudnopalnych tkanin, które będą równocześnie zapewniać dobrą wentylację i lekkość,
  • wykonanie odzieży w taki sposób, aby zapewniała komfort pracy spawacza.

-Kupując odzież dla spawaczy, pamiętajmy że musi być zgodna z normami, a w szczególności chronić pracownika przed zapaleniem w wyniku krótkotrwałego zetknięcia z płomieniem, oddziaływaniem ciepła konwekcyjnego i promieniowania cieplnego, a także rozpryskami stopionego żelaza – dodaje ekspert z hurtowni odzieży roboczej Ella.

śr. ocena 0 / głosów 0