Niemiecki rynek pracy – przewodnik dla poczatkujących

Niemiecki rynek pracy, podobnie jak w innych krajach Unii Europejskiej, ma duży potencjał do zatrudniania kadry z całego świata. Na zarobki mogą liczyć ludzie o zróżnicowanym wykształceniu. W Niemczech znajdują się więc etaty dla doświadczonych kucharzy, budowlańców, pań do sprzątania oraz niań i opiekunek. Oprócz tego na pracę mogą liczyć osoby o innych umiejętnościach. Jak to wygląda w praktyce i jak dostać się do Niemiec?

Przewodnik po rynku pracy w Niemczech i wygodny transport busem za granicę

Niemal każdy region Niemiec oferuje stabilne możliwości zatrudnienia. Wybór konkretnego miasta jest więc często podyktowany znalezieniem odpowiedniego ogłoszenia lub też posiadaniem rodziny lub przyjaciół w danym miejscu. Dobór zawodu można dostosować do posiadanych udokumentowanych umiejętności bądź znaleźć proste zajęcie, po to, aby się utrzymać.

Wygodny transport w celach zarobkowych to z pewnością zwinny i szybki bus do Niemiec. Zalety takiego rozwiązania to niewątpliwie brak konieczności stania w lotniskowych kolejkach oraz komfortowy dowóz we wskazane miejsce. W takich warunkach można wygodnie wsiąść do pojazdu i spędzić kilka godzin na śnie.

– Wybierając transport wygodnym busem, nie ma konieczności zmiany taksówek, autobusów na lotnisko oraz poszukiwania transportu z lotniska do miejsca docelowego. Biorąc pod uwagę często zabieraną dużą liczbę bagaży, jest to dla wielu przekonujący argument. Pojazdy są regularnie serwisowane i nowoczesne, a kierowcy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom pasażerów – informuje pracownik firmy Inter-Bus z Mirostowic Dolnych k. Żar.

Lista najpopularniejszych prac w Niemczech

Najpopularniejsze zawody za zachodnią granicą tworzą bardzo szeroką ofertę dla mieszkańców Niemiec oraz imigrantów z całego świata. W skład listy tych profesji wchodzą m.in.:

  • projektanci i programiści,
  • elektrycy i elektronicy,
  • ekonomiści i analitycy informatyczni,
  • pracownicy produkcyjni,
  • budowlańcy i pracownicy remontowi,
  • opiekunki, nianie i pielęgniarki,
  • pracownicy sprzątający i kucharze o różnym doświadczeniu,
  • magazynierzy i kierowcy.

Porady dla osób wybierających się do Niemiec w celach zarobkowych

Pierwszą z ważnych i zarazem oczywistych porad jest nauczenie się języka w jak najlepszym stopniu. Choć często bywa to niezbyt łatwe zadanie – warto poznać podstawowe zwroty. Ułatwia to komunikację w pracy, nawet w zawodach, które polegają na wykonywaniu prostych czynności fizycznych.

Kolejną kwestią, o którą należy zadbać, to bezpieczny nocleg i sprawdzenie, czy agencja pracy lub firma jest rzeczywiście wiarygodna. Oczywiście chodzi tu w głównej mierze o spełnianie oferowanych warunków finansowych i bezpieczeństwo. Szczególnie kobiety powinny więc mieć się na baczności, wyjeżdżając do zupełnie nowego miejsca i sprawdzić czy np. firma sprzątająca jest rzeczywiście uczciwa.

Warto także odwiedzić stronę Ministerstwa Spraw Zagranicznych i sprawdzić ważne informacje dotyczące wymaganych dokumentów, obostrzeń związanych z koronawirusem oraz zaleceń polskiego rządu dla wyjeżdżających Polaków.

śr. ocena 0 / głosów 0