wyjazd zarobkowy

Niemcy i Beneluks. Popularne kierunki wyjazdów zarobkowych

Otwarcie granic pomiędzy krajami w obrębie Unii Europejskiej sprawiło, że Polacy coraz chętniej podejmują pracę u zachodnich sąsiadów. Przez bardzo długi czas popularnymi kierunkami były Wielka Brytania, Irlandia i Szkocja. Obecnie jednak trendy te się zmieniają. Najczęściej Polacy wyjeżdżają do Niemiec – głównie ze względu na bliskość tego kraju. Jednak popularne są także wszystkie kraje Beneluksu.

Czy gdzie indziej żyje się lepiej?

Nie od dzisiaj wiadomo, że wyjazdy migracyjne związane są z wysokością zarobków, które można osiągnąć. Na wyjazdy decydują się często młode osoby, które dopiero zaczynają dorosłe życie, planują zakupić mieszkanie lub wybudować dom.  Zazwyczaj emigranci nie chcą zaciągać zobowiązania na długie lata – stąd ich decyzje dotyczące wyjazdów
i możliwości zdobycia większych pieniędzy w zdecydowanie krótszym czasie. Bardzo często pojawia się w związku z tym pytanie: czy za granicą żyje się lepiej? Różnice w zarobkach wynikają z tego, że samo życie w obcym kraju jest zdecydowanie droższe. Migranci nie zawsze dostrzegają ten fakt, ponieważ zazwyczaj wyjeżdżają po to, aby zdobyć pieniądze
i nie interesuje ich normalne życie na miejscu. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że osoby, które miały wyjechać na rok lub dwa zostają w obcym kraju na zawsze – głównie ze względu na warunki tam panujące i standard życia.

Niemcy czy kraje Beneluksu – gdzie lepiej wyjechać?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, gdzie żyje się lepiej lub zarabia więcej. Jest to uzależnione od branży, w której młodzi ludzie podejmą zatrudnienie, a nierzadko też od ich dotychczasowego doświadczenia, wykształcenia czy znajomości języka. Według wszelkich statystyk, jakie prowadzone są w kraju,  w tym momencie najpopularniejszym kierunkiem wyjazdu są Niemcy, a także wciąż Austria. Składają się na to jednak nie tylko zarobki, ale również bliskość tych krajów i możliwość częstszego odwiedzania rodziny czy obecność rodaków w tych rejonach.

Jak podkreśla specjalista z przedsiębiorstwa Firma Usługowa „FALCO TRAVEL” Brygida Nowakowska: Polacy nie wyjeżdżają za pracą wyłącznie do Niemiec – chociaż faktycznie można zauważyć taką tendencję. Bardzo popularne są również takie kierunki jak Holandia, Belgia i Luksemburg. Polacy chętnie wybierają te miejsca i można zauważyć wzrost zainteresowania transportem do tych krajów – dodaje.

Nie tylko same zarobki mają znaczenie

W ostatnich latach osoby wyjeżdżające za granicę zwracają uwagę już nie tylko na same zarobki, ale także na takie kwestie jak:

  • warunki mieszkaniowe na miejscu,
  • szacunek dla pracownika,
  • atrakcyjność okolicy,
  • możliwość odwiedzania bliskich lub znajomych.

Wszystkie te czynniki przekładają się na wybór idealnego celu podróży zarobkowej. Pod względem wyżej wymienionych warunków Beneluks wydaje się bardzo ciekawym kierunkiem. Nic dziwnego, że cieszy się tak dużą popularnością i Polacy chętnie wyjeżdżają do Belgii czy Luksemburga.

śr. ocena 5 / głosów 1