studia

Na co zwrócić uwagę przy wyborze studiów wyższych?

Edukacja to droga, którą podąża każdy z nas. Jednak nie wszyscy decydują się na studiowanie na wyższej uczelni.  Podjęcie wyższych studiów to zwykle przemyślana decyzja, na którą wpływ miały nasze zainteresowania, pasje i ambicje. Wybór kierunku studiów to nie lada wyzwanie, gdyż obecnie jest ich niemało, ale kwestią kluczową jest wybór odpowiedniej uczelni, która zagwarantuje nam dobre wykształcenie i ciekawą ofertę edukacyjną.

Rodzaje studiów.

Absolwenci szkół średnich ze zdaną maturą mogą wybierać wśród wielu uczelni na polskim rynku. Przed wyborem uczelni warto przemyśleć jakie wykształcenie chcielibyśmy osiągnąć. Do wyboru mamy trzy stopnie:

  1. Bakałarz, w ramach którego można zdobyć tytuł:
  • Licencjat, czyli niepełne studia wyższe trwające na ogół 3 lata, które można następnie uzupełnić, studiując ten sam lub inny kierunek.
  • Inżynier to studia trwające od 3,5 do 4 lat.
  1. Magister to pięcioletnie studia zakończone obroną pracy magisterskiej i tytułem magistra lub dwuletnie studia uzupełniające po licencjacie bądź studiach inżynierskich.
  2. Doktor to kolejne 4 lata studiów.

Obecnie dużą popularnością wśród osób z wyższym wykształceniem cieszy się poszerzanie swojej wiedzy na studiach podyplomowych. Trwają one zazwyczaj od 2 do 4 semestrów i zapewniają dodatkowe uprawnienia.

Jaki kierunek studiów wybrać?

Obecnie powstaje dużo kierunków studiów, o których kilkanaście lat temu nikt by nie pomyślał. Rozwijająca się technologia oraz trendy w rozwoju ludzkości decydują o powstawaniu nowych zawodów, do których poszukiwani są specjaliści. Jednak przy wyborze kierunku studiów nie należy sugerować się modą, bo ona przemija. Warto natomiast zastanowić się nad tym, czego oczekujemy od przyszłej pracy. Jak lubimy pracować – w zespole czy samodzielnie? Czy wolimy pracować z ludźmi, czy z maszynami? Co lubimy robić, a czego nie? Należy pamiętać, że nasze preferencje oraz zainteresowania są kluczowe przy wyborze kierunku studiów – radzi pracownik Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej w Józefowie.

Poza tym należy też zrobić wywiad wśród znajomych, którzy już podjęli studia i poprosić ich o opinie na temat ich uczelni oraz możliwości rozwoju, który oferują. Należy poszukać informacji o uczelni, sprawdzić jak wypada w rankingach i porównać ją z inną, oferującą ten sam kierunek studiów.

Sytuacja na rynku pracy również powinna być ważna podczas podejmowania decyzji o kierunku, który chcielibyśmy studiować. Warto wiedzieć jakich specjalistów poszukują pracodawcy, a jakich jest już za dużo. Taka informacja może nam znacznie ułatwić wybór właściwego kierunku studiów.

śr. ocena 5 / głosów 1