przedszkole

Kryteria wyboru przedszkola

Każdy rodzic musi pamiętać, że pójście dziecka do przedszkola to niezwykle przełomowa chwila w życiu – zarówno dla samego malucha, jak i opiekuna. Czas ten powinien być traktowany rodzinnie. Jednak to, co jest ważne – to sam wybór miejsca, do którego dziecko będzie uczęszczać. Obecnie przedszkola oferują coraz ciekawsze zajęcia dla maluchów. Jakie powinny być kryteria wyboru placówki?

Wybór odpowiedniego przedszkola dla malucha – to trudne zadanie

Współczesne przedszkola prezentują się nieco inaczej niż jeszcze kilkanaście lat temu. Konkurencja rynkowa sprawiła, że tego typu placówki konkurują ze sobą w zakresie programu nauczania maluchów, czy zapewnienia im rozrywki. Również sami rodzice zaczynają uświadamiać sobie, że ich dziecko w takim miejscu spędza około ośmiu godzin dziennie, podczas gdy oni sami zajmują się pracą. W tym czasie powinno mieć zapewnioną nie tylko opiekę, ale także możliwość rozwoju.

Obecnie dzieci w przedszkolach mają organizowane zajęcia zachęcające je do nauki, zabawy i poznawania nowych osób. To absolutna podstawa oferowana przez każdą placówkę. Jednak na co zwrócić uwagę przy wyborze właściwego miejsca, aby dziecko czuło się w nim komfortowo, a rodzice mieli pewność, że wybór był słuszny?

Dni otwarte przedszkola – poznaj placówkę, zanim zapiszesz do niej swoje dziecko

Specjalista z Niepublicznego Przedszkola Językowego Madzik Place Kindergarten zauważa: Jednym z rozwiązań na poznanie placówki jest skorzystanie z dni otwartych, które przedszkola często organizują, zanim rodzice zdecydują się na zapisanie pociechy. Podczas takich akcji mają możliwość poznać kadrę nauczycielską, dyrektora i sprawdzić warunki,
w których na co dzień będą przebywać maluchy. Przedszkola posiadają również podwórka, na których w trakcie ciepłych dni istnieje możliwość zabawy
.

Na takie dni otwarte może zabrać ze sobą pociechy, które mają okazję zapoznać się z miejscem.  Dzięki temu później zdecydowanie łatwiej adaptuje się do nowych okoliczności, które na niego czekają.

Wybór przedszkola dla dziecka – na co szczególnie zwrócić uwagę?

Wybierając przedszkole dla dziecka, warto sprawdzić kilka najważniejszych kwestii. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • pierwsze wrażenie,
  • kontakt z nauczycielami i dyrekcją,
  • wielkość oraz komfort sal,
  • założenia programowe placówki,
  • dostępność i wielkość placu zabaw,
  • oferta wyżywienia,
  • rozkład prowadzonych zajęć.

Dla wielu rodziców kluczowa może być także lokalizacja placówki – blisko miejsca zamieszkania lub pracy, aby popołudniu móc szybko odebrać pociechę. Coraz częściej zwraca się uwagę także na wyżywienie. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku tych maluchów, które spędzają w przedszkolu około 8 godzin dziennie i jedzą tam wszystkie posiłki.

Ważnym kryterium wyboru może być także kwestia charakteru placówki. Dostępne są przedszkola samorządowe i prywatne. Od nich uzależniona jest cena, ale często także sama oferta programowa.

śr. ocena 0 / głosów 0