Jak uzyskać prawo jazdy kategorii B?

W dzisiejszych czasach prawo jazdy na samochód osobowy to rzecz niezbędna. Umiejętność prowadzenia auta nie tylko daje niezależność. Jej brak może okazać się dużą wadą twojego CV. Bez względu na to, czy dopiero wkraczasz w pełnoletniość, czy już od dłuższego czasu zastanawiasz się nad nauką jazdy, z pewnością nie pożałujesz tego wysiłku. Podpowiadamy, jak szybko i sprawnie uzyskać prawo jazdy kategorii B.

Żeby uzyskać prawo jazdy kategorii B musisz oczywiście zdać egzamin państwowy. Jednak aby do niego przystąpić, trzeba spełniać kilka wymagań. Potrzebne będą odpowiednie dokumenty oraz ukończenie kursu nauki jazdy.

Krok I – twój Profil Kandydata na Kierowcę

Zanim zapiszesz się na kurs nauki jazdy samochodem osobowym, musisz wyrobić Profil Kandydata na Kierowcę. PKK uzyskasz w wydziale komunikacji twojego urzędu (powiatowego, miasta lub dzielnicy miasta) po złożeniu odpowiedniego wniosku, do którego musisz załączyć zdjęcie i orzeczenie lekarskie o stanie zdrowia. Niektóre ośrodki szkolenia kierowców współpracują ze specjalistami, którzy wykonują takie badania i wydają niezbędne oświadczenia.

Pamiętaj, że wniosek o PKK mogą składać osoby pełnoletnie lub zbliżające się do pełnoletniości. Jeśli zależy ci na szybkim uzyskaniu prawa jazdy, udaj się do urzędu na 3 miesiące przed 18. urodzinami.

Krok II – kurs nauki jazdy

Z numerem PKK możesz już zapisać się na kurs nauki jazdy. Oznacza to, że najpierw musisz znaleźć dobrą szkołę. Wybierając ośrodek szkolenia kierowców, w którym będziesz się uczył, koniecznie zwróć uwagę na jego dotychczasowe wyniki. Sprawdź, jaką zdawalnością może pochwalić się dana szkoła. To szczególnie ważne w dużych miastach, gdzie egzamin za pierwszym razem zdaje niewielki odsetek osób.

Na początku naszej działalności na kursy zgłaszali się głównie mieszkańcy warszawskiej Woli, którzy kierowali się przede wszystkim bliskością ośrodka. Z czasem zaczęło do nas trafiać  coraz więcej osób z polecenia. Obecnie na kursach jest sporo osób z odleglejszych zakątków miasta, których przekonuje wysoka zdawalność wśród naszych kursantów – opowiada nasz rozmówca ze Szkoły Bezpiecznej Jazdy AUTO KURS.

Kurs nauki jazdy samochodem osobowym obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Po każdej części ośrodek powinien organizować wewnętrzny egzamin, który pomoże ci przygotować się do doświadczeń, jakie czekają cię w WORD.

Krok III – egzaminy państwowe na prawo jazdy

Ukończywszy kurs, możesz zapisać się na egzamin teoretyczny w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Dopiero po pozytywnym zaliczeniu testu będziesz mógł zapisać się na egzamin praktyczny. Chociaż obowiązkowo w czasie kursu musisz wyjeździć z instruktorem zaledwie 30 godzin, jeśli czujesz taką potrzebę, przed właściwym egzaminem wykup dodatkowe lekcje.

Kiedy zdasz egzamin praktyczny, WORD wyśle do twojego urzędu właściwą informację. W ciągu około dziewięciu dni dokument powinien być gotowy do odbioru. Aby zaoszczędzić sobie zbędnych wycieczek, zadzwoń do urzędu, by mieć pewność, że prawo jazdy już na ciebie czeka. Podczas odbioru dokumentu będziesz musiał uiścić opłatę około 100 zł.

śr. ocena 5 / głosów 5