Jak uzyskać licencję śmigłowcową?

Od dawna marzysz o lataniu, ale wydaje ci się, że to niemożliwe? Nic bardziej mylnego. Jeśli chcesz zostać pilotem, postaraj się o licencję śmigłowcową. Szkolenie lotnicze jest procesem wieloetapowym i dość wymagającym, jednak w gruncie rzeczy przypomina kurs na prawo jazdy. Dowiedz się, jak wygląda droga początkującego pilota i rozpocznij najbardziej ekscytującą przygodę w swoim życiu.

Twoja kariera w lotnictwie

Do prowadzenia śmigłowca potrzebne są przede wszystkim umiejętności, ale też właściwe uprawnienia, czyli licencje. Typ wymaganej licencji zależy od planowanego sposobu jej wykorzystania. Piloci, którzy chcą latać rekreacyjnie, muszą posiadać licencję PPL (H), zaś do latania zawodowego konieczna jest licencja CPL (H).

Bardzo często zdobycie uprawnień na turystyczne loty niekomercyjne to wstęp do dalszej kariery zawodowej. Ta, oprócz lotów wycieczkowych bądź ratowniczych, może obejmować samodzielne prowadzenie szkoleń dla kolejnych adeptów lotnictwa – opowiada nasz rozmówca z firmy AP-Aviation Alojzy Bylok.

Kandydat na pilota śmigłowca musi spełniać kilka wymogów formalnych. Pierwszym z nich jest wiek: do kursu może przystąpić osoba, która ukończyła 16 lat, a do egzaminu (o którym za chwilę powiemy więcej) – 17. Kolejnym warunkiem jest ukończenie przynajmniej 2. klasy gimnazjum (lub szkoły równorzędnej) i pozytywne przejście badania lekarskiego.

Szkolenie lotnicze i egzamin

Szkolenie lotnicze dla pilotów śmigłowców obejmuje część teoretyczną i praktyczną. Ilość czasu, jaki będziesz musiał poświęcić na przygotowania do egzaminu, zależy od typu licencji, o którą się ubiegasz. Starając się o licencję PPL (H), przygotuj się na 100 godzin teorii i co najmniej 45 godzin w samolocie. Przepisy regulują także wymaganą minimalną ilość godzin samodzielnego lotu w trakcie kursu (dla PPL (H) min. 100 mil morskich, czyli ~185 km) oraz manewry, które muszą zostać przećwiczone w jego trakcie.

Co ciekawe, nie całe szkolenie teoretyczne musi odbyć się z wykładowcą. Po kilkunastu godzinach wykładów, kursant ma możliwość dalszego samodzielnego przygotowywania się do teoretycznej części egzaminu, obejmującego 9 przedmiotów. Na egzamin teoretyczny w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego można zapisać się już po ukończeniu tej części szkolenia.

Warunkiem przystąpienia do praktycznego egzaminu na pilota jest odbycie pełnego szkolenia i zaliczenie części teoretycznej. Lot egzaminacyjny trwa zwykle około 2 godzin i odbywa się oczywiście w obecności egzaminatora – doświadczonego pilota. Poprawne wykonanie wszystkich zadań podczas egzaminu pozwoli ci uzyskać wymarzoną licencję.

śr. ocena 5 / głosów 6