Nauka języka obcego

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego?

Nauka języka obcego wymaga dużego zaangażowania, sporej ilości własnej pracy oraz konsekwencji w działaniu. Najlepsze rezultaty można jednak osiągnąć, uzyskując fachowe wsparcie merytoryczne od profesjonalnej szkoły językowej, która umiejętnie połączy systematyczną pracę, budowanie zainteresowania nauką, utrzymywanie odpowiedniego poziomu motywacji oraz da pole do częstych interakcji z innymi uczącymi się osobami.

Czego trzeba by rozpocząć naukę języka obcego?

Znajomość języka obcego jest dziś niezbędna, zarówno w pracy zawodowej, jak i w życiu prywatnym. Rozwijanie własnych kompetencji językowych jest kluczem do znalezienia interesującej pracy, awansu oraz możliwości obejmowania stanowisk, które wymagają częstych kontaktów w wielojęzycznych zespołach. Najprostszą metodą na efektywną naukę języka obcego jest skorzystanie z oferty dobrej szkoły językowej. Samodzielna nauka gramatyki, słownictwa i ćwiczenie wymowy są żmudne i często nie dają oczekiwanych rezultatów. Samo zapamiętanie i odtwarzanie wyuczonych zwrotów nie oznacza umiejętności porozumiewania się w obcym języku. Trzeba zawsze pamiętać, że komunikacja jest interakcją z inną osobą. Bez odpowiednich ćwiczeń prowadzonych przez kompetentnego trenera językowego nie ma możliwości uzyskania dobrych rezultatów – wyjaśnia przedstawiciel firmy LING Partner, która zajmuje się prowadzeniem kursów językowych i tłumaczeniami.

Większość osób, które przystępują do nauki języka obcego, ma wciąż wyobrażenie, że polega ona głównie na nudnym wkuwaniu słówek i uzupełnianiu ćwiczeń gramatycznych odpowiednimi konstrukcjami. Oczywiście nie można nauczyć się języka bez pracy nad znajomością słownictwa i opanowania reguł poprawnego budowania wypowiedzi. Jednak przede wszystkim liczy się metoda nauki, a także pozostałe umiejętności – rozumienie kontekstu wypowiedzi rozmówcy, swoboda i otwartość na językowe poszukiwania.

Co składa się na proces efektywnej nauki języka?

Skuteczna nauka języka obcego wymaga częstych rozmów, wielokrotnego powtarzania poznawanych wyrazów i zwrotów w różnych kontekstach i sytuacjach. Największą zaletą poznawania języka pod okiem trenera, czy to w ramach zajęć indywidualnych, czy grupowych jest możliwość wielu interakcji z różnymi osobami. Daje to szansę na lepsze opanowanie rozmaitych zwrotów i ćwiczenie ich użycia oraz pomaga pozbyć się obaw przed mówieniem w innym języku. Nowocześnie prowadzone zajęcia wyróżniają się bardzo dużą różnorodnością i łączeniem różnych metod nauki, od słuchania i oglądania różnych scenek aż po wciąganie uczestników w angażujące rozmowy.

Dobrze prowadzone zajęcia językowe opierają się na metodyce o udowodnionej skuteczności, a jednocześnie przykładają dużą wagę do budowania motywacji do nauki. To bardzo ważny, choć często zaniedbywany obszar. Nauka języka nie powinna być nudna ani stawać się przykrym obowiązkiem. Właściwa atmosfera w grupie i wysokie kompetencje interpersonalne lektorów oraz ich zdolność do budowania relacji z uczestnikami są ważnym czynnikiem podnoszącym zaangażowanie i wpływającym na uzyskiwane efekty.

Duże znaczenie dla efektywnej nauki mają również wykorzystywane materiały dydaktyczne. Szkoły, które uczą języków na wysokim poziomie, korzystają zwykle ze specjalnie dobranych zestawów podręczników, ćwiczeń i pomocy naukowych w postaci treści multimedialnych oraz możliwości pobierania materiałów on-line. Warto pamiętać, że zawarte w nich teksty, filmy i nagrania powinny być możliwie aktualne, ponieważ dzięki temu większe są szanse na to, że uczących się zainteresuje poruszana w nich tematyka, co z kolei zwykle korzystnie wpływa na zaangażowanie.

Najlepsze efekty podczas nauki języka można uzyskać, współpracując z kompetentnym lektorem, który jest w stanie połączyć ciekawe i angażujące metody przekazywania wiedzy z umiejętnym motywowaniem i dbaniem o właściwe nastawienie oraz atmosferę w grupie uczących się.

Czy zawsze trzeba szukać kursu na własną rękę? Niekoniecznie. Często zdarza się, że to pracodawca daje swoim pracownikom możliwość nauki języka obcego, chcąc w ten sposób podnieść ich kwalifikacje. Istnieją szkoły językowe, które specjalizują się w szkoleniach językowych dla firm. We Wrocławiu jest to firma LING Partner. Warto dowiedzieć się u swojego pracodawcy czy organizuje lub planuje zorganizować naukę języków obcych, być może ją dofinansowuje, a jeśli nie, może zainspirujemy go naszym pytaniem do wprowadzenia takiego rozwiązania w firmie. Może się okazać, że profesjonalne i skuteczne szkolenie językowe jest bliżej naszych możliwości, niż nam się wydawało.

śr. ocena 0 / głosów 0