oprawa pracy dyplomowej

Jak oprawić pracę dyplomową?

Praca dyplomowa to dla większości studentów ważne dzieło, zwieńczenie wielu lat studiów, w które wkładają oni dużo wysiłku. Staranność nie kończy się jedynie na zadbaniu o treść pracy. Autorom często zależy też na jej schludnym i eleganckim wyglądzie. Bo czy ktoś wziąłby na poważnie pracę oddaną na pogiętych kartkach? Estetykę prac uatrakcyjnia proces zwany oprawianiem. Na czym on polega?

Po co oprawiać pracę dyplomową?

Dzisiaj oprawianie prac dyplomowych jest już normą. Ktoś, kto tego nie zrobi, mógłby zostać posądzony o bagatelizowanie ważności tego dzieła. Ale prace oprawia się nie tylko z tego względu. Główną funkcją tego zabiegu jest ochrona przed zabrudzeniami, pognieceniem, porwaniem czy innymi uszkodzeniami. Oprawa pracy dyplomowej ma też za zadanie reprezentować jej zawartość, informować o jej treści za pomocą tytułu i nazwiska autora. Poza tym zapewnia ona dziełu schludny wygląd, który zachęca do czytania i może świadczyć o rzetelności osoby, która je stworzyła.

Rodzaje opraw prac dyplomowych

Każda uczelnia ma własne wymogi dotyczące przygotowywania prac dyplomowych. Określają one nie tylko sposób wydruku i formatowania tekstu, ale również rodzaj oprawy. Dlatego do wyboru jest kilka metod.

  • Bindowanie – Sposób ten polega na wykonaniu w kartce prostokątnych otworów i późniejszym połączeniu stron pracy za pomocą plastikowej listewki. Tekst jest dodatkowo zabezpieczony przezroczystą okładką z przodu i kolorową z tyłu.
  • Sklejanie – W tej metodzie kartki łączy się ze sobą za pomocą substancji podobnej do kleju.
  • Kanałowe oprawy zaciskowe. Występują w wersji twardej lub miękkiej. Łączenie kartek polega na połączeniu ich grzbietów z metalową listwą. Najbardziej atrakcyjna jest oprawa twarda. Dodatkową zaletą jest to, że można na niej umieścić nazwę pracy, wytłoczoną stylową czcionką. Maksymalna grubość pracy, która może zostać oprawiona, jest zależna od przedsiębiorstwa, która podejmuje się tego działania. W przypadku firmy POL-DRUK, która zajmuje się m.in. oprawianiem tekstów, jest to aż 300 stron. Okładka tego typu nadaje pracy elegancki i schludny wygląd.

Którą metodę wybrać?

W przypadku prac dyplomowych studenci decydują się zazwyczaj na oprawę twardą. Nadaje ona pracy poważny charakter, chroni ją przed zabrudzeniami i uszkodzeniami, a także dba o względy estetyczne. Jest bardzo eleganckim rozwiązaniem, dzięki któremu praca dyplomowa będzie się świetnie prezentowała. Poza tym będzie też zabezpieczona przed zniszczeniami.

śr. ocena 5 / głosów 1