Przepisy drogowe - dziecko.

Jak nauczyć dziecko przepisów drogowych?

Przepisy drogowe trzeba wpajać dziecku od najmłodszych lat, bo przecież już stawiając pierwsze kroki, staje się ono uczestnikiem ruchu drogowego. Im wcześniej rozpoczniemy naukę, tym szybciej nasze dziecko zacznie przestrzegać wytłumaczonych mu zasad i tym samym zwiększy się jego bezpieczeństwo na drodze. Podpowiadamy, w jaki sposób uczyć dzieci w różnym wieku przepisów drogowych.

Bezpieczeństwo to podstawa!

Poruszające się na rowerach, jeździkach i hulajnogach dzieci to częsty widok na naszych chodnikach. Równie znajomym widokiem jest maluch pchający swój wózek lub swobodnie biegający wokół rodziców w czasie poruszania się po chodniku oraz parkingu. Niestety, nasilony ruch pojazdów oraz jedynie sekunda nieuwagi, mogą skutkować tragedią, dlatego tak ważne jest, aby uczyć dzieci zachowania na drodze i dopasować sposób nauki do ich wieku.

Po pierwsze: podstawowe zasady zachowania w pobliżu jezdni

Dziecku, które stawia pierwsze kroki trudno jest wytłumaczyć zasady ruchu drogowego, dlatego w momencie, gdy maluch przestaje korzystać z wózka i zaczyna poruszać się po chodniku na własnych nogach, konieczne jest wpojenie mu zasad bezpiecznego zachowania w pobliżu jezdni oraz stałe dbanie o jego bezpieczeństwo, bo zależy ono jedynie od rodzica.

Dziecko zawsze powinno poruszać się blisko rodzica, nie może nagle zmieniać kierunku poruszania się i np. uciekać oraz powinno bezpiecznie poruszać się, korzystając z różnych pojazdów. W momencie przechodzenia przez jezdnię dziecko musi trzymać rodzica za rękę; poziom bezpieczeństwa podnosi także korzystanie z odblasków.

Po drugie: nauka przez zabawę

W ostatnich latach coraz częściej aktywny udział w nauce przepisów ruchu drogowego biorą przedstawiciele służb mundurowych, którzy odwiedzają przedszkola oraz szkoły. Cenną pomocą w czasie nauki przepisów ruchu drogowego jest także mobilne miasteczko, które idealnie sprawdza się jako pomoc dydaktyczna.

Mobilne miasteczko jest sposobem na naukę poprzez zabawę oraz doskonale wspomaga proces zapamiętywania przepisów drogowych. To ważne, bo każda okazja do nauki zasad ruchu drogowego jest inwestycją w bezpieczeństwo dziecka – wyjaśnia ekspert z firmy EUROBLASK z Andrychowa.

Mobilne miasteczka idealnie sprawdzają się w procesie edukacji dzieci i młodzieży szkolnej oraz przedszkolaków, dlatego warto zadbać o to, aby znalazły się przy każdej szkole oraz przedszkolu, bo wówczas najlepiej spełnią swoje zadanie. Rodzicielska inicjatywa jest bardzo ważna, więc warto nakłonić dyrektorów szkół i przedszkoli do stworzenia tego typu obiektów oraz włączyć w cały proces także dzieci np. podczas zbierania funduszy na tak ważny cel, jeżeli placówka edukacyjna nie będzie posiadała na niego środków.

śr. ocena 5 / głosów 1