ploter biurowy dbanie czyszczenie

Jak dbać o biurowe plotery po upływie gwarancji?

Ploter nie jest to typową maszyną, która jak drukarka znajduje się jak w każdym domu. Najczęściej wykorzystuje się ją w poligrafii. Chętnie używają jej również architekci czy graficy. Ploter, jak każdy sprzęt tego typu, ma swój okres gwarancji. Po jego upływie niestety za wszelkie usterki trzeba będzie zapłacić z własnej kieszeni. Jak wobec tego powinno się dbać o plotery, aby zapewnić im długi okres używalności?

Jak dbać o ploter, aby jak najdłużej pracował?

Pierwszym krokiem jest usuwanie z plotera pyłków i kurzu. Jego powierzchnię trzeba przecierać specjalnym środkiem czyszcząco-zabezpieczającym. Konieczna jest także codzienna konserwacja stacji głowicy. Brak tej czynności może spowodować szybkie zaschnięcie resztek atramentu, co w konsekwencji zapcha przewody, pompę oraz głowicę. Bardzo ważne jest również, aby wykonywać test kontroli głowicy. Przed każdym drukowaniem trzeba sprawdzić ich stan. W przypadku brakujących dysz należy wykonać czyszczenie głowic. Czyszczone powinny być również soczewki lamp. Czasami osadza się na nich film złożony z utwardzonego atramentu. Wystarczy go delikatnie ściągnąć.

Po zakończeniu zabiegów pielęgnujących warto sprawdzić pojemnik na zużyty atrament. Jeżeli jest przepełniony, należy wymienić go na pusty. Oczywiście oprócz utrzymywania porządku warto także przeprowadzać raz na jakiś czas serwis plotera. Dzięki temu zachowa swoją pierwotną jakość przez długi czas.

A co, jeśli ploter przestanie całkowicie działać?

Wtedy trzeba będzie zainwestować w nowy sprzęt, co oczywiście nie jest tanią, ale niestety w wielu sytuacjach konieczną inwestycją. W przyszłości można po prostu wybrać lepszą i korzystniejszą opcję gwarancyjną albo wynająć odpowiedni sprzęt, który będzie serwisowany przez powołaną do tego firmę.

Przy kupnie kolejnego plotera warto zwrócić uwagę na to, ile arkuszy dziennie jest drukowanych. Im większa liczba, tym sprzęt powinien być mocniejszy. Jeżeli jednak drukuje się rzadziej, urządzenia ze średniej półki powinny wystarczyć. Istotna może się okazać również cena materiałów eksploatacyjnych

– tłumaczy przedstawiciel firmy Asprinters. Wiele firm oferuje atrakcyjne ceny samego plotera, a niestety drogie uzupełnienie. Warto o tym pamiętać. Wszystkie inne kryteria wyboru będą już często zależne od tego, jakiego rodzaju sprzęt wykorzystuje się w biurze.

Aby ploter jak najdłużej cieszył się używalnością, trzeba o niego dbać nie tylko od momentu upływu gwarancji, ale od samego początku jego użytkowania. Tylko to zapewni mu wysoką jakość działania.

śr. ocena 5 / głosów 3