Ratownik wodny

Elementy wyposażenia ratowników wodnych

Ratownicy wodni czuwają nad bezpieczeństwem osób korzystających z kąpielisk. Istnieje kilka rodzajów ratowników wodnych. Niezależnie jednak od tego, czy ratownik pracuje przy otwartym, czy przy zamkniętym kąpielisku wodnym, czyli na basenach, czy jest też członkiem WOPR, musi posiadać odpowiedni ubiór oraz akcesoria i elementy wyposażenia, które pomogą mu w trakcie ratowania ludzkiego życia.  W artykule dokładniej opisujemy, jakie są podstawowe elementy wyposażenia ratowników wodnych.

Elementy ubioru ratowników wodnych

Opis ekwipunku ratowników wodnych rozpoczynamy od opisania ich ubioru. Oczywiście ten będzie się nieco różnił w zależności od pory roku oraz od panujących akurat warunków atmosferycznych.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu ratowniczego Ratujesz.pl: Zarówno latem, jak i zimą, strój ratownika wodnego musi być na tyle widoczny, żeby można go było łatwo rozpoznać i to nawet nad bardzo zatłoczonym kąpieliskiem. Dlatego też stroje ratowników wodnych mają kolor czerwony. Dzięki temu z pewnością nikt nigdy nie ma problemu, żeby w przypadku jakiegoś wypadku czy zagrożenia szybko znaleźć ratownika, żeby ten mógł rozpocząć interwencję.

Każdy ratownik wodny, który pracuje na kąpielisku ma więc czerwoną czapkę z daszkiem i czerwoną koszulkę z krótkim lub z długim rękawem. Czerwony kolor mają również stosowane w przypadku gorszej pogody polary. Z kolei ratownicy wodni WOPR, którzy pilnują otwartych kąpielisk przez cały rąk mają także czerwone, pomarańczowe lub żółte kurtki z odblaskowymi elementami.

Ważnym elementem wyposażenia ratowników wodnych są także ręczniki ratownicze, które umożliwiają ogrzanie uratowanej podczas interwencji osoby lub po prostu pozwalają ratownikowi na szybkie wysuszenie siebie.

Odpowiedni sprzęt ratowniczy

Oczywiście właściwy ubiór to jeszcze nie wszystkie elementy wyposażenia ratownika wodnego. Żeby mieć możliwość dokonywania skutecznych interwencji i po prostu móc ratować ludzkie życie, musi być także wyposażony w odpowiedni sprzęt ratowniczy. Każdy ratownik wodny, podobnie jak ratownik medyczny, musi posiadać apteczkę, w której będzie miał wszystkie niezbędne środki opatrunkowe, podstawowe lekarstwa oraz inne elementy, które pozwolą opatrzyć poszkodowanego w taki sposób, aby ten mógł poczekać na przyjazd karetki.

Praca ratownika wodnego wymaga także stosowania typowego sprzętu ratunkowego WOPR. W grupie tej znajdują się m.in. rzutki rękawowe i rzutki siatkowe oraz koła ratunkowe, które umożliwiają osobie tonącej utrzymanie się na powierzchni wody. Taką samą rolę pełnią także boje ratownicze czy pasy ratownicze, nazywane także „węgorzami”. Oprócz tego na każdej pływalni zamkniętej, czyli na basenach, ratownik musi być wyposażony w żerdź ratowniczą, czyli w specjalną drewnianą lub metalową tyczkę, która zakończona odpowiednią końcówką umożliwia wyłowienie znajdującej się w niebezpieczeństwie osoby lub sprawienie, że sama po złapaniu się za żerdź będzie w stanie sobie pomóc.

śr. ocena 5 / głosów 1