Elektroniczna Dokumentacja Medyczna

Czasy gromadzenia i przechowywania dokumentacji medycznej jedynie w formie papierowej dawno minęły. Od kilka lat wprowadzone są nowe regulacje prawne, które wymagają zarówno archiwizacji dokumentów zarówno w formie papierowej, jak też elektronicznej. Do tamtego czasu dokumentacja prowadzona na komputerowych nośnikach mogła być tylko uzupełnieniem – teraz musi być prowadzona w pełnym wymiarze.

Czym jest Elektroniczna Dokumentacja Medyczna?

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna jest wobec tego sposobem prowadzenia danych z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych. Zastosowane systemy informatyczne powinny zapewnić bezpieczeństwo gromadzenia informacji o pacjentach, a także szybką identyfikację osób, które zostały wprowadzone do systemu. Dane medyczne mają mieć możliwość swobodnego udostępniania ich pomiędzy poszczególnymi placówkami oraz wydruku, jeśli kopia dokumentów potrzebna jest pacjentowi.

Korzyści z Elektronicznej Dokumentacji Medycznej

Korzyści z prowadzenia dokumentacji medycznej w formie elektronicznej są nieprzecenione – komentuje nasz rozmówca z KS Biura. Przede wszystkim dane dotyczące stanu zdrowia pacjenta mogą być wykorzystywane przez innych specjalistów, mających dostęp do systemu. Wraz z aktualnymi dokumentami mają także wgląd w archiwalne zapisy, pozwalające na monitorowanie zdrowia ludzi zgłaszających się do gabinetu lekarskiego bez konieczności studiowania dokumentacji papierowej. Dokumenty są znacznie bardziej zrozumiałe dla samych chorych, którym trudności nie sprawia odczytanie informacji z karty pacjenta. Elektroniczna Dokumentacja Medyczna sprzyja także zastosowaniu innych narzędzi informatycznych, jeszcze bardziej usprawniających system obiegu informacji.

Pozostałe zalety Elektronicznej Dokumentacji Medycznej

Elektroniczna Dokumentacja Medyczna pozwala także na prostą rejestrację pacjentów, przeprowadzanie szybkich rozliczeń z instytucją NFZ czy łatwiejsze prowadzenie administracji. Jeśli chcemy korzystać z takich i innych funkcjonalności, powinniśmy skontaktować się z firmą, która oferuje systemy elektroniczne oraz jest w stanie zapewnić takie udogodnienia.

śr. ocena 5 / głosów 4