Czym zajmuje się notariusz

Notariusz, w dawnej Polsce rejent to prawnik, który tworzy akty stosowania prawa i świadczy pomoc prawną. Notariusz jest powoływany przez ministra sprawiedliwości. Jest upoważniony, by sporządzać akty notarialne oraz dokonywać wszelakich czynności notarialnych. To osoba zaufania publicznego zgodnie z ustawą Prawo o notariacie. Jak to wygląda w praktyce? Z czym po pomoc możemy zgłosić się do notariusza?

Obowiązki notariusza

Notariusz jest zobowiązany do czuwania nad należytym zabezpieczeniem praw w czasie dokonywania czynności notarialnych. Dotyczy to wszystkich czynności, które mogą powodować skutki prawne. W polskim systemie prawnym jego rolą jest zabezpieczanie niektórych sfer tzw. obrotu cywilnoprawnego, czyli na przykład protokołów, umów sprzedaży. Dokumenty sporządzane przez notariusza mają charakter dokumentów urzędowych. Według polskiego prawa notariusze nie świadczą usług, ale dokonują czynności notarialnych. Usługi świadczą radcowie prawni i adwokaci. Notariusz może sporządznić dla nas akty notarialne, poświedczenia dziedziczenia, czy poświadczenia. Notariusz spiszcze dla nas protokoły, a także przyjmnie na przechowanie pieniędzy, czy papierów wartościowych.

Dla kogo zawód notariusza?

Jeżeli czytasz nasz artykuł, bo zastanawiasz się nad wyborem zawodu notariusza, przygotowaliśmy krótki przewodnik na ten temat z pomocą Pani Notariusz Danuty Trusz z Opola. Notariusz to zawód bardzo specyficzny i nie jest dedykowany dla wszystkich. Wybierając go, musimy liczyć się z tym, że czeka nas ciągła praca związana z dokształcaniem się w przyszłości. Notariusz musi być osobą, która ma zaufanie publiczne. Nikt nie zdecyduje się na skorzystanie z usług notariusza, który ma w środowisku negatywną opinię. Notariusz to osoba, która musi być niezwykle precyzyjna, ponieważ podczas każdej czynności dba o dochowanie wszystkich wymogów. Wystarczy jeden drobny błąd, by sporządzony dokument w przyszłości stał się nieważny.

Jak zostać notariuszem?

By zostać notariuszem, przede wszystkim konieczne jest ukończenie studiów wyższych na kierunku prawniczym. To studia niezwykle wymagające. Nie ma typowej specjalizacji dla notariuszy, dlatego po studiach czeka nas kolejny etap dokształcania. Musimy zdać aplikację notarialną, dalej egzamin zawodowy. Na końcu czeka nas asesura. Poza wiedzą ściśle związaną z prawem, na pewno przyda nam się wiedza dotycząca relacji interpersonalnych, sposobu przyjmowania interesantów i współpracy z ludźmi. Wielu przyszłych prawników, czy notariuszy, wybiera dodatkowe dokształcanie z zakresu psychologii lub poświęca czas na pogłębianie wiedzy z zakresu prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Jeżeli jesteś osobą ambitną, łatwo się nie poddajesz i masz dobry kontakt z ludźmi – masz szansę zostać wysokiej klasy notariuszem.

śr. ocena 5 / głosów 5