agencja-celna

Czym zajmuje się agencja celna?

Transport międzynarodowy na masową skalę jakichkolwiek towarów – czy to gotowych produktów, półproduktów czy surowców przeznaczonych do produkcji – wymaga od przedsiębiorcy dopełnienia formalności związanych między innymi z odprawą celną. To właśnie pomoc w procedurach administracyjnych, które się z tym wiążą, zapewniają tak zwane agencje celne.

Czym jest agencja celna i jakie są jej zadania?

Powszechnym błędem jest mylenie agencji celnych z urzędami celnymi – mówi przedstawiciel firmy spedycyjnej Diera, świadczącej również usługi agencji. – Różnica między tymi podmiotami jest zasadnicza: agencja celna to prywatna firma, podczas gdy urząd celny jest instytucją państwową. Zadaniem agencji jest pośredniczenie między przedsiębiorcą, chcącym przetransportować dany ładunek przez granice kraju, a urzędem celnym.

Na czym polega to pośrednictwo? Przede wszystkim zadaniem agencji celnej jest wspieranie przedsiębiorcy w przygotowywaniu wszelkich niezbędnych do pomyślnego zakończenia odprawy celnej formalności. Główne elementy tego wsparcia to przygotowywanie dokumentacji dotyczącej odpraw eksportowych i importowych, pomoc w wypełnianiu deklaracji INSTRASTAT, weryfikacja druków znaków CE, obliczanie kosztów przewozowych i wywozowych, zapewnienie przeładunku towaru i jego magazynowanie, wsparcie logistyczne oraz reprezentowanie przedsiębiorcy przed Urzędem Celnym.

Czy warto korzystać z pośrednictwa agencji?

Pytanie o opłacalność korzystania z usług agencji celnej z pewnością zadaje sobie wielu przedsiębiorców. Może wydawać się, że wszystkie wymienione wyżej czynności firma zlecająca transport może wykonać samodzielnie, nie ma potrzeby angażowania w to osób trzecich – szczególnie, że przepisy nie regulują, w jaki sposób zostanie przeprowadzona odprawa. Warto jednak wziąć pod uwagę, że przy załatwianiu formalności związanych z odprawą celną towarów bardzo często napotkać można różnego rodzaju trudności, wynikające między innymi z nieznajomości procedur i przepisów.

Skorzystanie z usług agencji celnej może zatem okazać się bardzo opłacalne jeśli chodzi o czas – doświadczeni w dopełnianiu tych formalności specjaliści nie popełniają błędów, są na bieżąco z obowiązującymi procedurami oraz przepisami, zatem cała odprawa celna trwa zdecydowanie krócej. Do wykonania niektórych czynności związanych z odprawą konieczne jest również użycie odpowiedniego oprogramowania komputerowego, które jest płatne – korzystając z usług agencji celnej, firma płaci wyłącznie za wykonywanie tych usług, nie ponosi żadnych dodatkowych zobowiązań finansowych.

śr. ocena 5 / głosów 4