transport drogowy

Czym się różni transport drogowy krajowy od międzynarodowego?

Transport drogowy ma wiele form. Do jego realizacji można wykorzystać różne rodzaje i modele samochodów, które pozwalają przewozić ładunki o różnorodnych właściwościach i wadze. Odpowiednie przygotowanie przewozu pozwala pokonać nie tylko krótkie trasy, ale też te dłuższe. W przypadku niezbyt odległych punktów mówimy o transporcie krajowym, natomiast gdy pojazd przekracza granice państwa o międzynarodowym. Czym się różnią między sobą?

Transport drogowy a zagraniczny

W Polsce funkcjonuje o wiele więcej przedsiębiorstw zajmujących się głównie transportem krajowym w stosunku do liczby firm oferujących wyłącznie przewozy międzynarodowe. Dysproporcje te wynikają z wielu oczywistych wręcz powodów. Do najważniejszych zaliczyć możemy sytuację finansową firmy, ale też narzucone przepisy prawa. Otóż transport międzynarodowy wymaga odpowiedniego zabezpieczenia finansowego, na które z uwagi na swoją pozycję wiele przedsiębiorstw sobie nie może pozwolić. Nic dziwnego, że wśród przewoźników oferujących transport zagraniczny znaleźć można liderów, o ugruntowanej pozycji.

Istotną barierą są również przepisy prawa obowiązujące na terenie innych krajów. Pomimo iż na obszarze krajów Unii Europejskiej obowiązują skonsolidowane przepisy prawa, w ustawach transportowych obowiązujących na ich terenie można znaleźć wiele istotnych zapisów nakładających na świadczenie usług określone restrykcje.

Przepisy to nie wszystko – barierą jest również język

Specjaliści z firmy AMW Logistics zauważają, że ważną kwestią, poza koniecznością znajomości przepisów prawnych, jest również potrzeba posługiwania się językiem obcym. Warto zadbać o przeszkolenie kierowców przynajmniej w zakresie podstaw komunikacji. Opanowanie podstawowych zwrotów, a nawet gestów znacznie ułatwia poruszanie się po obcym państwie. Problemów tych nie mają kierowcy podróżujący po kraju.

Warto również zwrócić uwagę na czas trwania przewozów. Transporty krajowe najczęściej są jedno- bądź dwudniowe, a już z pewnością nie przekraczają tygodnia. Jeśli chodzi o wyjazdy za granicę, mogą one trwać nawet 14 czy 21 dni, choć zdarzają się również przewozy powyżej wskazanej długości. Ważną różnicą jest również zabezpieczenie załadunku. Krajowe dostawy zabezpieczone są najczęściej za pomocą plandek, firanek czy na naczepach typu mega, a do ich przeprowadzenia wykorzystuje się samochody ciężarowe, busy, lawety, chłodnie czy lory.  Warto pamiętać, że korzystanie z lawet, lor, wywrotek czy busów nie jest częstym zjawiskiem przy dostarczaniu ładunku do krajów zagranicznych. Ostatnią istotną różnicą jest waga załadunku. Załadunki powyżej 3,5 t częściej organizowane są na trasach międzynarodowych niż krajowych.

śr. ocena 5 / głosów 1