kominiarz

Czym się kierować, wybierając zakład kominiarski?

Regularne kontrole i serwis przewodów kominowych czy wentylacyjnych trzeba przeprowadzać nie tylko dlatego, że tak nakazują przepisy, ale przede wszystkim z uwagi na bezpieczeństwo osób przebywających w danym budynku. Aby mieć pewność, że instalacji nie można nic zarzucić, warto zdać się w tej sprawie na rzetelnego fachowca. Jak jednak go odnaleźć? Poniżej prezentujemy garść przydatnych wskazówek.

Jednym z najlepszych źródeł informacji o różnego rodzaju profesjonalistach – czy to zajmujących się remontami, czy właśnie przeglądami kominów – są oczywiście rekomendacje osób, które skorzystały z danej usługi, zadowolonych z tego, jak została wykonana. Poszukiwania warto zacząć więc od zapytania krewnych i znajomych, czy polecają jakiś zaufany zakład kominiarski. W najgorszym razie możemy zawsze jeszcze skorzystać z przeglądarki internetowej.

Stworzywszy w ten sposób krótką listę firm, z którymi moglibyśmy nawiązać współpracę, poddajemy je dalszej weryfikacji. Wbrew pozorom nie zajmuje to wiele czasu, z pewnością zaś warto poświęcić chwilę na znalezienie uczciwego, doświadczonego kominiarza, któremu powierzymy bezpieczeństwo mieszkańców naszego domu.

Przejrzystość informacji

Koniecznie więc sprawdźmy, czy rozpatrywane przez nas przedsiębiorstwa podają do publicznej wiadomości dane takie jak NIP czy REGON. Jeśli nie – powinniśmy zachować czujność.

Brak podania tego rodzaju informacji nie musi od razu oznaczać, że wpuścimy do siebie przestępcę, potrafi jednak utrudnić późniejsze dochodzenie ewentualnych roszczeń z tytułu źle wykonanej pracy – przyznaje specjalista z warszawskiego Zakładu Usług Kominiarskich „Janusz Mitas”.

Weryfikacja kompetencji

Przejrzystość to jedno. Nie mniej ważne są kompetencje. Raczej trudno będzie je ocenić osobie nieobeznanej z kominami czy nawet budownictwem, możemy jednak zdać się na w tej sprawie na różne instytucje. Najprościej będzie znaleźć danego fachowca w rejestrze Korporacji Kominiarzy Polskich. Nieco więcej zachodu wymaga prośba o okazanie dyplomu mistrzowskiego i potwierdzenie jego autentyczności przez organ wydający – np. cech, spółdzielnię czy izbę rzemieślniczą.

Szeroki wachlarz umiejętności

Dobrze świadczy też o zakładzie kominiarskim szeroki zakres usług wymienionych np. na stronie internetowej. Pamiętajmy bowiem, że dobry kominiarz nie tylko czyści komin z sadzy, ale też czuwa nad stanem technicznym całej instalacji grzewczej i wentylacyjnej. Musi więc mieć nie tylko stosowne uprawienia (potrzebne choćby do wydania ważnych kwitów, których zażądać może np. straż pożarna), ale też odpowiednio szeroką wiedzę i doświadczenie.

Koszty

Na koniec kwestia wcale nie najmniej ważna, czyli cena świadczonych usług. Otóż może ona przesądzić o ostatecznym wyborze jednej z dwóch czy trzech firm, które wzięliśmy pod lupę. Jeśli wszystkie prezentują się równie dobrze w zakresie kompetencji i przejrzystości, a do tego mogą się pochwalić świetnymi referencjami – spokojnie zdecydujmy się na zakład, którego oferta jest dla nas najbardziej atrakcyjna. Z pewnością jednak nie należy zaczynać poszukiwań kominiarza od znalezienia najtańszego „specjalisty” na rynku.

śr. ocena 0 / głosów 0