Na czym polega niszczenie dokumentów elektronicznych?

Niszczenie dokumentów musi zostać przeprowadzone zgodnie z normą DIN 66399. Przy okazji wykonywania tej czynności należy pamiętać o bezpieczeństwo i solidności. Warto zatem skorzystać z profesjonalnych usług niszczenia dokumentów. Jakie są zalety takiego rozwiązania i na czym w ogóle polega niszczenie dokumentów elektronicznych? Sprawdźmy.

Dlaczego niszczenie dokumentów jest takie ważne?

Dokumenty zarówno papierowe, jak i elektroniczne, zawierają mnóstwo informacji, które w przypadku dostania się w niepowołane ręce, mogą narazić właściciela na nieprzyjemne konsekwencje. Ponadto należy pamiętać, że wymogi prawne regulują przetwarzanie określonych informacji, a wymogi bezpieczeństwa określają ich przepływ.

Możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, ale śmietniki są prawdziwym archiwum poufnych dokumentów, takich jak: wyciągi bankowe, listy płac oraz wszelkiego rodzaju informacje zapisane na nośnikach elektronicznych, dyskach twardych oraz płytach CD/DVD. Z tego względu należy pamiętać, aby nie wyrzucać do kosza tym podobnych materiałów. Ostatnio rozprzestrzenia się bowiem nowy rodzaj przestępczości, jakim jest „kradzież tożsamości”, który polega na podszywaniu się pod dane innych osób i zaciągania zobowiązań pod cudzym nazwiskiem, datą urodzenia, adresem zamieszkania, numerem VIP oraz PESEL.

Dodatkowo niszczenie dokumentów zwiększa pozytywny wpływ firmy na środowisko, ponieważ wszystkie elektroniczne nośniki, dyski twarde oraz płyty są poddawane recyclingowi. Warto o tym pamiętać i skontaktować się z odpowiednią firmą wykonującą tego typu usługi.

W jaki sposób przeprowadza się niszczenie dokumentów?

Jedną z firm oferujących usługi niszczenia dokumentów zarówno jednorazowo, jak i na stałe, jest Acta Nova ze Szczecina. Takie rozwiązanie zapewnia bezpieczeństwo danych, zabezpieczenie przed dostępem do nich osób nieupoważnionych oraz obniżenie kosztów działalności klientów. Usługa polega na wstawieniu do siedziby klientów pojemników z workami, do których wrzuca się nośniki, dyski twarde oraz różnego rodzaju płyty z elektronicznymi danymi, które są następnie odbierane przez pracowników Acta Nova i niszczone na terenie firmy.

Oprócz niszczenia dokumentów Acta Nova oferuje również szereg innych usług związanych z archiwizacją, m.in. przechowalnictwo dokumentacji osobowo-płacowej upadłych przedsiębiorstw, depozyt dokumentów w magazynie spełniającym odpowiednie wymagania Ministra Kultury, porządkowanie nieopracowanej dotychczas dokumentacji klienta oraz sporządzanie odpowiednich normatywów kancelaryjno-archiwalnych.

śr. ocena 6.7 / głosów 3