Czym jest tzw. odległościówka?

Mimo że można spotkać się z opinią, że wędkarstwo jest sportem jedynie dla cierpliwych i wytrwałych, to gwarantuje on mnóstwo satysfakcji. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, kiedy wypad na ryby kończy się przyniesieniem do domu pokaźnych zdobyczy. Aby tak się stało, wędkarze używają profesjonalnego sprzętu i metod – takich jak na przykład odległościówka. Na czym polega ta technika?

Odległościówka – co to takiego?

Odległościówka to nazwa metody łowienia ryb, ale określenie to wykorzystuje się także do używanej do tego specjalnej wędki. Korzystanie z tej techniki zapoczątkował Anglik – Billy Lane. Dzięki zastosowaniu wędki typu match zdobył on mistrzostwo świata w wędkarstwie. Od tego czasu popularność odległościówki – i to zarówno samej metody, jak i sprzętu – ciągle rośnie.

Przyjęło się, że w ten sposób można łowić ryby na odległych dystansach, w miejscach znacznie oddalonych od brzegu. Jednak technikę tę można stosować w praktycznie każdych warunkach. Sprawdzi się nie tylko w przypadku dużych, rozległych zbiorników, ale też w małych i zarośniętych akwenach.

Odległościówka umożliwia łowienie ryb z opadu oraz z dna. Modyfikując elementy zestawu do połowów, można dopasować go do warunków panujących na łowisku i aktywności ryb. Dlatego też sprzęt tego typu oraz sama metoda cieszą się tak dużym powodzeniem – mówi ekspert ze sklepu PolandFishing.pl.

Odległościówka – niezbędny sprzęt

Metoda odległościowa wymaga wykorzystywania odpowiedniego sprzętu. Wędzisko wędki wykorzystywanej w tej technice powinno mieć od 3,6 m do 4,5 m długości. Musi się na nim znajdować także duża liczba przelotek. Gwarantuje to, że żyłka nie będzie się plątać, a także ułatwi to wędkarzowi holowanie ryby.

Najlepiej sprawdzi się kołowrotek ze szpulą typu long-cast oraz z większym przełożeniem – na przykład 1:6. Musi on również mieć precyzyjny hamulec. To, jaką żyłkę należy wybrać, zależy od spławika. Im będzie on cięższy, tym żyłka musi być grubsza. Jej większa średnica oznacza także mniejszą podatność na plątanie.

Osoby wykorzystujące metodę odległościową stosują najczęściej spławiki typu waggler. Ich opływowa forma, która rozszerza się ku dołowi, zapewnia, że znacznie lepiej przecinają powietrze podczas lotu. Natomiast ciężarki powinny być wykonane z miękkiego ołowiu, który nie uszkodzi żyłki. Istotny jest także kształt samego haczyka. Musi mieć on krótki trzonek, a jednocześnie długi grot.

Taki zestaw to podstawa, jeżeli wędkarz myśli o łowieniu ryb odległościówką. Starannie dobrane elementy, akcesoria i nieco praktycznych ćwiczeń – oto, co sprawi, że każde połowy będą kończyły się sukcesem.

śr. ocena 5 / głosów 5