Charakterystyka kursów języka polskiego dla obcokrajowców

Polska to pod wieloma względami kraj coraz bardziej atrakcyjny dla obcokrajowców. Kwitnie krajowa turystyka – zwłaszcza miasta nadbałtyckie i polskie góry przyciągają wielu turystów. Dynamicznie rozwija się również rynek pracy. Wszystko to sprawia, że coraz więcej osób pragnie nauczyć się naszego ojczystego języka. Czym charakteryzują się kursy języka polskiego dla obcokrajowców?

Kursy języka polskiego dla obcokrajowców

Coraz więcej placówek edukacyjnych organizuje kursy języka polskiego. Powstają także specjalne szkoły językowe dla obcokrajowców specjalizujące się w tym właśnie języku. Kierują one bogatą ofertę edukacyjna do osób, które zamierzają się uczyć, pracować i podróżować po Polsce lub zamieszkać tu na stałe. Dzięki tym szkoleniom obcokrajowcy mają możliwość opanowania komunikacji w języku polskim zarówno w mowie, jak i na piśmie. Kursy organizowane są na wielu poziomach zaawansowania, różnią się także długością trwania, jak i intensywnością zajęć.

Rodzaje kursów

Oferta edukacyjna szkół językowych organizujących kursy języka polskiego dla obcokrajowców jest niezwykle bogata. Dzięki temu każdy kursant może dostosować harmonogram zajęć, stopień trudności oraz sposób nauczania do swoich preferencji. Jakie rodzaje kursów cieszą się największą największą popularnością?

  • Kursy ogólne – to najpowszechniejszy typ szkoleń polegający na przekazywaniu kursantom kompleksowej wiedzy na temat języka polskiego, zarówno mówionego, jak i pisanego. Uczestnicy poznają zasady gramatyki i fonetyki, poszerzają zasób słów, potrafią rozmawiać, czytać i pisać w języku polskim.
  • Kursy języka specjalistycznego – to zajęcia pozwalające opanować język typowo branżowy, charakterystyczny dla danej dziedziny nauki czy związany z konkretną gałęzią gospodarki. Przykłady takich zajęć to np. kursy języka medycznego, prawniczego czy biznesowego. Kursanci poznają specjalistyczne słownictwo i mają szansę ćwiczyć swoje umiejętności w praktyce.
  • Kursy przygotowawcze do egzaminów – to zajęcia ukierunkowane ściśle na naukę umiejętności niezbędnych do zaliczenia egzaminów międzynarodowych i uzyskania certyfikatu potwierdzającego poziom znajomości języka polskiego.
  • Kursy indywidualne – organizowane z myślą o kursantach, którym zależy na dopasowaniu poziomu, intensywności i tematyki zajęć do indywidualnych preferencji.
  • Kursy wakacyjne – szkoła letnia języka polskiego to popularne rozwiązanie zwłaszcza wśród studentów, dające możliwość nauki języka, ale też zapoznania się z historią, geografią i kulturą Polski.

Jak wybrać dobry kurs języka polskiego dla obcokrajowców?

Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły organizującej kursy języka polskiego?

Podpowiada przedstawiciel szkoły językowej Makilen: Przede wszystkim należy zapoznać się z doświadczeniem kadry, dyplomami i certyfikatami nauczycieli. Po drugie warto upewnić się, czy kursanci traktowani są indywidualnie – czy zwraca się uwagę na ich osobiste preferencje i predyspozycje językowe. Poza tym warto zwrócić uwagę na możliwość ćwiczenia umiejętności w praktyce – kursy obejmujące rozmowy z native speaker’ami to dobry wybór. Zajęcia powinny być tez urozmaicone. Konwersatoria, pokazy audiowizualne, wyjścia do muzeum czy na wystawy – tak bogata oferta uatrakcyjnia naukę języka i czyni ją skuteczniejszą.

śr. ocena 5 / głosów 3