Certyfikat językowy – czym jest? Jak go uzyskać?

Masz ambitne plany na przyszłość; chciałbyś mieć interesującą pracę i dobre zarobki. Jeśli masz odpowiednią wiedzę i głowę do interesów to możesz założyć własny biznes. A może jednak wolałbyś pracować na etacie w jakiejś renomowanej firmie, w której mógłbyś dobrze zarabiać? Może chcesz poszukać dobrze płatnej pracy z granicą? Może chciałbyś studiować na renomowanej zagranicznej uczelni? Niezależnie od tego w którą stronę skierujesz swoje kroki, aby realizować własne plany życiowe warto abyś pamiętał o jednym: znajomość języków obcych znakomicie wspomaga wszelkie takie ambitne plany.

Czym jest certyfikat językowy

Samo słowo „certyfikat” w powszechnym rozumieniu określa  oficjalny dokument potwierdzający zgodność jakiegoś produktu z obowiązującymi normami, autentyczność dzieła sztuki, fakt ukończenia odpowiedniego kursu. Czym zatem będzie certyfikat językowy? Jest to po prostu oficjalne potwierdzenie ukończenia stosownego kursu językowego z jednoczesnym określeniem jaki poziom  wiedzy osiągnął w tym zakresie właściciel tego dokumentu – mówi nam przedstawicielka Szkoły Języków Obcych Level ze Śląska. Oczywiście najważniejsza jest sama umiejętność posługiwania się językiem obcym i żaden certyfikat tego nie zastąpi. Niemniej w wielu sytuacjach wymagana jest jedynie podstawowa znajomość jakiegoś określonego języka, a rekruterowi takiej czy innej firmy wystarczy okazaniesamego certyfikatu językowego.

Jak uzyskać certyfikat językowy?

Podstawą jest właściwa znajomość języka i zdanie stosownego egzaminu. W większości szkół uprawnionych do wydawania certyfikatów językowych, egzaminy ze znajomości języka są trudne i wymagające; nie można tutaj liczyć na jakie specjalne, ulgowe traktowanie czy przymykanie oczu na takie czy inne niedociągnięcia. Dlatego też przed przystąpieniem do egzaminu warto przeanalizować swoją wiedzę dotyczącą konkretnego języka, aby zorientować się do jakiego egzaminu przystąpić. Certyfikaty językowe bowiem określają różne poziomy znajomości języka obcego. Zaczynać się więc będą na poziomach podstawowych A1 i A2, a kończyć na zaawansowanych, do których wlicza się znajomość języka zawodowego w konkretnej dziedzinie. Czasem do zaawansowanej znajomości języka potrzebna jest wiedza na temat danego kraju np. historia Niemiec lub geografia Hiszpanii. Najpopularniejsze z certyfikatów to FCE, CAE, CPE, ZOP, TOEFL oraz LCCI. Aby zdobyć certyfikat należy zapisać się na egzamin z danego języka i wpłacić wymaganą kwotę. Koszt takiego egzaminu, w zależności od jego poziomu i wybranego języka waha się od 200 nawet do kilku tysięcy złotych. Ponieważ zainteresowanie takimi egzaminami jest ogromne warto wiedzieć, że okres oczekiwania na taki egzamin może wynosić nawet pół roku, a czasem i więcej.

śr. ocena 6.7 / głosów 3