nauczyciel przedszkole szkolenia

Cechy dobrego nauczyciela w przedszkolu

Zawód nauczyciela to zawsze zawód odpowiedzialny, a zawód nauczyciela w przedszkolu to już zawód odpowiedzialny wyjątkowo. Tu ważne są nie tylko zdobyte kwalifikacje i kompetencje potwierdzone właściwym dyplomem, ale też cechy osoby pracującej z najmłodszymi. W naszym artykule opowiemy o cechach dobrego nauczyciela w przedszkolu, które można – a nawet należy – nieustannie pielęgnować i szlifować.

Zrozumienie potrzeb i empatia, a także cierpliwość

Dobry nauczyciel w przedszkolu to człowiek, który bardzo dobrze zna podstawowe potrzeby dzieci i dodatkowo potrafi zrozumieć potrzeby nietypowe, niestandardowe, jeśli takowe się pojawiają. Musi być więc empatyczny. Za przykład weźmy proces adaptacji dziecka w przedszkolu. Nauczyciel musi znać profil rozwojowy trzylatka w gotowości przedszkolnej, musi wiedzieć, jaki wpływ może mieć na dziecko zarówno rozłąka z rodzicami, jak i konieczność dostosowania się do grupy. Nie często, ale zdarza się przecież, że do przedszkola trafia dziecko, które do tej pory przebywało niemalże wyłącznie z rodzicami, a kontakt z innymi dziećmi miało tylko sporadyczny. Dobry nauczyciel przedszkolny musi rozumieć potrzeby takiego dziecka. Osobie niedoświadczonej pomóc może szkolenie dla nauczycieli na temat tego, jak wspierać dziecko w procesie adaptacji. Dobry nauczyciel w przedszkolu to również osoba cierpliwa. Mówiąc wprost: bezwzględnie musi tolerować fakt, że dzieci są różne, nie zawsze chętnie reagują na polecenia (między innymi dlatego, że nie zawsze je rozumieją) i musi wiedzieć, jak sobie z tym radzić.

Pracowitość i chęć podnoszenia swoich kwalifikacji

Wymienione powyżej cechy to teoretycznie oczywistość, ale trzeba przy tym zaznaczyć, że to cechy, nad którymi nauczyciel przedszkolny musi cały czas pracować. Nauczyciel szlifuje te cechy, po prostu nabywając doświadczenia w zawodzie, jednak jeśli zależy mu na podnoszeniu swoich kwalifikacji (a tak właśnie powinno być w przypadku dobrego nauczyciela), powinien korzystać ze szkoleń i warsztatów dla nauczycieli. Nauczyciele mogą doskonalić swoje kompetencje w akredytowanych placówkach jak Niepubliczny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli „Supernauczyciel” z Warszawy. Mamy zarówno stacjonarne szkolenia dla nauczycieli, jak i szkolenia dla nauczycieli on-line, kursy i warsztaty. Jedna z ofert ośrodka to pakiet pod nazwą „Wspieranie rozwoju dzieci najmłodszych”, który składa się aż z kilkunastu pozycji, jak na przykład szkolenie dla nauczycieli przedszkoli „Rozwijanie dojrzałości szkolnej przedszkolaka z uwzględnieniem wyników diagnozy gotowości szkolnej”.

śr. ocena 5 / głosów 34