Złomowanie pojazdów

Złomowanie pojazdów w świetle przepisów

Złomowanie pojazdów może odbywać się tylko i wyłącznie w autoryzowanych punktach. To właśnie tam kierowca oddający samochód do kasacji może liczyć na unieważnienie dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu oraz tablic rejestracyjnych. Jednak jak dokładnie wygląda sam proces kasacji auta? Na co należy zwrócić uwagę, aby odbył się on w zgodzie ze wszystkimi obowiązującymi przepisami?

Złomowanie pojazdu – podstawowe informacje na temat jego przebiegu

Samochód, który nie nadaje się do sprzedaży, nie może po prostu zostać zaparkowany przez właściciela na posesji i pozostawiony bez żadnego działania. W każdym z takich przypadków konieczne jest przestrzeganie konkretnych przepisów prawnych – nie stosując się do nich, możesz narazić się na wysokie kary.

Specjalista z firmy Skup Aut Trójmiasto Marcin Rembisz zauważa: Przed złomowaniem samochodu konieczne jest spełnienie szeregu formalności. Przede wszystkim pojazd musi zostać wyrejestrowany – mówi o tym Prawo o Ruchu Drogowym, które dokładnie opisuje kryteria w tym zakresie. Zgodnie z przepisami pojazd może zostać wyrejestrowany przez właściciela w miejscu, w którym dokonano jego ostatniej rejestracji.

Podczas procesu wyrejestrowującego auto konieczne jest złożenie stosownego wniosku. Określa się w nim powód, dla którego następuje dana sytuacja. Wśród najczęstszych przyczyn wymienia się między innymi fakt, kiedy samochód:

  • zostaje przekazany do odpowiedniego przedsiębiorstwa, zajmującego się demontażem pojazdów, gdzie nastąpi jego kasacja,
  • został skradziony,
  • ma zostać wywieziony z kraju – w sytuacji, kiedy został zarejestrowany za granicą,
  • zostanie zutylizowany w zakładzie poza granicami kraju.

Złomowanie pojazdów przez odpowiednie firmy

W sytuacji, kiedy samochód nie nadaje się już do sprzedaży, a jego remont przestaje być dla właściciela opłacalny – najprostszym sposobem na jego pozbycie się jest zezłomowanie. Wówczas należy przekazać go do odpowiedniej stacji demontażu lub też do punktu, w którym skupowane są takie pojazdy. Warto upewnić się, że firma działa legalnie i posiada stosowne uprawnienia. Jest to konieczne, jeżeli chce się przeprowadzić kasację pojazdu zgodnie z przepisami. W wybranej firmie należy okazać dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość. Konieczne jest posiadanie dowodu rejestracyjnego samochodu oraz karty pojazdu.

Właściciel auta otrzymuje specjalne zaświadczenie, które wydawane jest w trzech egzemplarzach – dla byłego właściciela samochodu, dla właściciela punktu złomowania oraz dla wydziału komunikacji.  Po otrzymaniu kompletu dokumentów należy do 30 dni zgłosić się do urzędu i dokończyć tam wszelkie formalności związane z całym procesem.

Co zyskujesz, decydując się na skorzystanie z oferty specjalistycznych firm?

W celu uniknięcia kar i niepotrzebnych problemów złomowanie pojazdu musi odbywać się w konkretny sposób. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług doświadczonych firm. To sprawia, że cały proces jest zdecydowanie sprawniejszy, a dzięki temu można uniknąć wielu nerwów i nieprzyjemności.

śr. ocena 0 / głosów 0