Złomowanie pojazdów w świetle prawa

Zastanawiasz się, co zrobić z zepsutym lub wyeksploatowanym pojazdem, którego nie opłaca się naprawiać? Odpowiedź jest prosta — oddać go do skupu aut. To legalnie działające miejsca, w których składowane są, a następnie poddawane utylizacji pojazdy różnych marek, bez względu na ich stan techniczny. Skorzystanie z ich oferty to nie tylko okazja do legalnego pozbycia się auta, ale też zarobku.

Podstawą na drodze jest bezpieczeństwo. Jeżeli samochód jest stary i nie przechodzi pomyślnie badań technicznych, oznacza to, że jego żywot dobiegł końca. Podobnie jak pojazdy powypadkowe o rozległych uszkodzeniach, powinny zostać poddane kasacji. Utylizacją zajmują się auto złomy. Wybierając konkretną stację demontażu pojazdów, zwróć uwagę na to, czy ma ona licencję. Legalnie działające punkty nie tylko przeprowadzą demontaż auta zgodnie z prawem, ale też odzyskają sprawne części i przekażą je do dalszej sprzedaży. Wydadzą także zaświadczenie, z którym należy udać się do wydziału komunikacji i ubezpieczyciela.

Kasacja pojazdów — regulacje prawne

Regulacje dotyczące sposobu utylizacji zużytych pojazdów znajdziesz w kilku ustawach — o ruchu drogowym, o odpadach, o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, a także ochronie środowiska. W myśl zapisów polskich i dyrektyw unijnych kasacji podlegają auta niesprawne, które nie są dopuszczone do użytku drogowego. W licencjonowanej stacji demontażowej są one rozkładane na części, a następnie utylizowane i segregowane według poszczególnych grup: szkło, stal, karoseria, elementy wyposażenia. Ważnym aspektem jest oczyszczenie pojazdu z zalegających płynów i olejów. Mogą one wyciekać do gruntu powodując tym samym jego skażenie.

Pozostawienie niesprawnego, korodującego pojazdu na terenie posesji lub publicznego parkingu nie jest rozsądną decyzją. Złom nie tylko obniża estetykę terenu, ale także może powodować konsekwencje finansowe dla właściciela w postaci grzywny czy mandatu.

Gdzie oddać auto do skupu?

Wspomniane już licencjonowane stacje demontażowe działają na terenie całej Polski. Gwarantują one sprawny przebieg całego procesu kasacji, który kończy się wydaniem stosownego oświadczenia. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek czynności spisywana jest z właścicielem pojazdu umowa i uzgadniane są warunki finansowe. W profesjonalnych punktach, takich jak Auto Złom Żory, zapłata uiszczana jest od razu, w formie gotówkowej. Skorzystanie z możliwości legalnego złomowania auta pozwala zaoszczędzić czas, ograniczyć do minimum formalności, a przy tym zarobić. Stawki ustalane są indywidualnie, w zależności od ciężaru auta i aktualnej sytuacji rynkowej.

śr. ocena 5 / głosów 5