Zimowe utrzymanie dróg i placów

Zimowe utrzymanie dróg i placów

Zima to pora roku, która może być uciążliwa dla mniejszych i większych zakładów. Opady śniegu wymuszają na właścicielach systematyczne odśnieżanie dróg i placów, które stanowią część obiektów budowlanych. Warto o tym pamiętać, ponieważ zimowe utrzymanie infrastruktury to nie tylko kwestia łatwiejszego dojazdu, składowania itp., ale również bezpieczeństwo. Sprawdź, jak powinno wyglądać utrzymanie nawierzchni
w okresie zimowym.

Komu zlecić utrzymanie dróg i placów?

Jeżeli przedsiębiorstwo dysponuje specjalistycznym sprzętem, zimowym utrzymaniem dróg
i placów może zająć się we własnym zakresie. Problem w tym, że inwestycja w odpowiednie urządzenia jest dość kosztowna. Biorąc jednocześnie pod uwagę fakt, iż odśnieżanie terenów odbywa się sezonowo, zakup może okazać się mało opłacalny. W takim przypadku zimowe utrzymanie dróg i placów warto zlecić zewnętrznej firmie. Dlaczego to dobre rozwiązanie?

  • Niższy koszt – usługa odśnieżania (także cyklicznego) będzie znacznie tańsza
    w porównaniu z inwestycją w specjalistyczny sprzęt.
  • Oszczędność czasu – do odśnieżania firma zewnętrzna deleguje własnych pracowników, dlatego nie musisz angażować swoich podwładnych lub zatrudniać dodatkowej osoby.
  • Dokładność – utrzymanie dróg i placów zimą zlecane podmiotom zewnętrznym przekłada się na większą dokładność. Pracownicy wiedzą bowiem, w jaki sposób prowadzić prace, by efekty były zadowalające i jednocześnie zapewniały bezpieczeństwo.

Warto przy tym podkreślić, że zewnętrzne firmy dysponują bogatym zapleczem sprzętowym. Mogą to być zarówno pługi jezdne, pługosyparki, jak również „ręczne” narzędzia – łopaty, pługi na kółkach itp. Dzięki temu odśnieżanie i utrzymanie nawierzchni przebiegnie bardzo sprawnie.

Zimowe utrzymanie dróg i placów – zakres prac

Utrzymanie dróg i placów świadczone przez podmioty zewnętrzne może obejmować zróżnicowany zakres prac. Tutaj wiele zależy od polityki wewnętrznej konkretnej firmy. Można jednak wymienić kilka aspektów, które niejako stanowią podstawę każdej oferty.

Zimowe utrzymanie dróg i placów uwzględnia przede wszystkim odśnieżanie oraz posypywanie nawierzchni środkami zmniejszającymi śliskość – wyjaśnia przedstawiciel firmy Transport Ciężarowy Edmund Waszkiewicz. Ponadto usługi mogą obejmować wywóz zgromadzonego śniegu.

Warto przy tym podkreślić, że zakres usług często jest ustalany indywidualnie – w zależności od potrzeb i oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie nawierzchni w okresie zimowym – zgodnie z obowiązującymi przepisami.

śr. ocena 5 / głosów 1