Zastosowanie sond lambda.

Od 1992 roku sondy lambda stały się obowiązkowym wyposażaniem każdego pojazdu. Ograniczają one emisję spalin, przyczyniając się do ochrony środowiska. Coraz częściej w nowych samochodach montowane są już nie jedno, lecz dwa tego typu urządzenia. Do czego służą i jakie jest ich dokładne zastosowanie? Dlaczego sondy lambda są tak ważne we współczesnej motoryzacji?

Sondy lambda to bardzo precyzyjne czujniki, mierzące zawartość tlenu w spalinach konkretnego pojazdu. Montowane są w układzie wydechowym silnika, co pozwala na dozowanie mieszkanki paliwowo-powietrznej. Celem ich stosowania jest uzyskanie jak najmniejszej emisji do środowiska szkodliwych składników spalin. Aby uzyskać taki efekt, połączone są z systemem wtrysku paliwa, katalizatorem oraz elektronicznym modułem sterującym.

Zasada działania

Zasada działania sond lambda jest dość prosta – objaśnia specjalista ze sklepu z autoczęściami CarwitSonda na bieżąco monitoruje procentową zawartość tlenu w spalinach auta. Następnie zebrane dane przesyła do elektronicznego modułu sterującego pojazdu, który ma za zadanie wyregulować skład mieszanki paliwowo-powietrznej. On odpowiada za sprawne działanie katalizatora.

W ten sposób ilość szkodliwych substancji, emitowanych w spalinach, jest znacznie redukowana przed tym, zanim opuszczą one pojazd.

Regulacyjna sonda lambda jest zazwyczaj umieszczana w rurze wydechowej auta, przed katalizatorem. Nowsze samochody wyposażane są w dodatkową sondę, zwaną diagnostyczną, umieszczaną za katalizatorem. Ma ona za zadanie kontrolować, czy układ oczyszczania spalin działa poprawnie.

Zastosowanie i konserwacja

Prawidłowo działająca sonda lambda odpowiada za równą pracę silnika, szybkie przyspieszanie auta oraz zużywanie odpowiedniej ilości paliwa. Aby należycie spełniała swoją funkcję, należy pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim, trzeba sprawdzać prawidłowość jej działania co 30 tys. kilometrów. Spalanie nadmiernej ilości oleju, tankowanie benzyny bezołowiowej, a także jazda na gazie, to czynniki zmniejszające trwałość oraz żywotność sondy. Przy wymianie sondy, niewskazane jest stosowanie tanich zamienników, gdyż nie zawsze gwarantują one prawidłową pracę silnika. Jeśli zauważymy jakiekolwiek odchylenia od normy, nie warto jest zwlekać z wymianą sondy. Zwróćmy także uwagę, aby jej przewody nie były sztukowane ani lutowane oraz aby jej końcówka nie pobrudziła się smarem.

Prawidłowa konserwacja sondy lambda zapewni jej długie działanie, co przełoży się nie tylko na sprawne działanie silnika, lecz również na emisję mniejszej ilości spalin do atmosfery.

śr. ocena 0 / głosów 0