wymiana opon

Wymiana opon – kiedy konieczna?

Polska należy do 13 krajów Europy, które nie posiadają regulacji prawnych wymuszających na kierowcach zmianę opon z letnich na zimowe i z zimowych na letnie. Pomimo tego, wielu właścicieli samochodów decyduje się na zmianę ogumienia ze względu na zwiększenie przyczepności na drodze, które prowadzi do poprawy bezpieczeństwa. Wymiana ogumienia staje się niezbędna także w wielu innych sytuacjach.

Sezonowa wymiana opon

Opony letnie i zimowe różnią się pod względem budowy. Jest ona dostosowana do warunków na drodze, jakie możemy zastać o określonej porze roku. Jeżdżenie na oponach letnich po śniegu w trakcie mrozu jest bardzo niebezpieczne, ponieważ nietrudno wtedy o poślizgi. Natomiast używanie opon zimowych latem także zmniejsza bezpieczeństwo, gdyż znacząco wydłuża się droga hamowania. Kierowcy, którzy szykują się do wymiany opon, często sugerują się pierwszym śniegiem, lecz nie jest to zbyt dobrym wyznacznikiem. Ogumienie należy zmieniać na zimowe wtedy, gdy średnia dobowa temperatura przez kilka dni spada do około 7⁰C. Przeważnie przypada to na okres od końca października do połowy listopada. Podobnie jest ze zmianą opon zimowych na letnie – należy jej dokonać przy przekroczeniu 7⁰C.

Opony, które nie mają widocznych zniszczeń

Może się wydawać, że wieloletnie opony w naszym samochodzie są w dobrym stanie. Szacuje się, że maksymalna granica użytkowania powinna wynosić 10 lat, ponieważ nie wiadomo, jakie zmiany mogą zajść w ich konstrukcji po takim czasie. Wiek opony można sprawdzić poprzez datę produkcji. 4 ostatnie cyfry kodu na oponie oznaczają kolejno, w którym tygodniu wybranego roku powstał dany produkt.

Pracownik firmy Vision Autoserwis w Pruszkowie mówi: Wymiana opon jest niezbędna także wtedy, gdy głębokość bieżnika spadnie poniżej 1,6 mm. Jednak nie poleca się jeździć do takiego zdarcia. Bezpieczniej jest wymieniać opony, gdy bieżnik będzie miał 3-4 mm.

Symptomy sugerujące natychmiastową naprawę lub wymianę

Opony należy wymieniać także przy dużych uszkodzeniach eksploatacyjnych. Przez ostre przedmioty, silne uderzenia lub jazdę na oponach o niskim ciśnieniu mogą powstać wybrzuszenia, nieregularności, przecięcia i rozerwania. Podczas weryfikacji trzeba sprawdzić, czy opony są na swoim miejscu i mają właściwy wygląd. Jeśli bieżnik zużywa się nierównomiernie, a podczas jazdy wyczuwa się drganie kierownicy lub ściąganie samochodu na boki, może to sugerować większe zużycie na którejś ze stron. W  sytuacjach, takich jak oderwanie się bieżnika czy rozwarstwienie gumy, opona nie będzie nadawała się do dalszego użytku. 

śr. ocena 5 / głosów 1