Wymiana oleju w aucie krok po kroku

Olej stanowi jeden z najważniejszych materiałów eksploatacyjnych, stosowanych w samochodach. Jest on konieczny do właściwej ochrony oraz konserwacji wszystkich ruchomych części silnika naszego pojazdu. Dlatego też regularna wymiana oleju silnikowego jest bardzo ważna. Jak to wygląda w praktyce? I czy możemy zrobić to sami, czy musimy jechać do warsztatu?

Wymiana oleju w domu czy w warsztacie?

W przypadku nowych samochodów wymiana oleju silnikowego odbywa się najczęściej w ramach okresowych przeglądów. W przypadku starszych aut wielu kierowców próbuje to robić samodzielnie. Czy warto?

W sytuacji, w której zachodzi potrzeba dolania oleju, nie ma najmniejszego problemu. Wystarczy, że wiemy, jakiego oleju należy użyć. Inaczej jest jednak, kiedy musimy dokonać wymiany oleju. Nieskomplikowana na pierwszy rzut oka procedura, po bliższym przyjrzeniu się, szczególnie jej możliwym negatywnym konsekwencjom, skłania raczej do wniosku, że wymianę oleju najlepiej jest zostawić fachowcom. Korzystając z ich pomocy możemy mieć pewność, że nasze auto nie ulegnie awarii, a nasz portfel nie zostanie nadto uszczuplony.

Poniżej przedstawiamy kilka argumentów, które z pewnością warto rozważyć, zanim zabierzemy się za samodzielną wymianę oleju.

Odpowiednie miejsce do wymiany oleju

Aby dokonać wymiany oleju konieczny jest swobodny dostęp do miski olejowej. W tym celu w warsztacie wjeżdża się autem na kanał. Trudno jest bowiem przeprowadzić taki proces na domowym podwórku, parkingu czy też w garażu.

Odpowiednia ilość oleju

Zdarzają się jednak kierowcy, którzy mają dostęp do kanału. Czy to rozwiązuje wszystkie problemy? Niestety nie. Kolejną ważną kwestią podczas wymiany oleju jest odpowiednia jego ilość. Oczywiście można na bieżąco sprawdzać przy pomocy bagnetu, czy ilość wlewanego oleju jest już właściwa. Nie jest to jednak łatwe zadanie. Dobrze jest zatem wiedzieć, ile wynosi standardowa ilość oleju, jaka powinna znaleźć się w naszej misce olejowej. Doświadczeni mechanicy i serwisanci to wiedzą.

Dlaczego ta wiedza jest taka ważna? Co może się wydarzyć, kiedy nalejemy za dużo lub za mało oleju?

Zbyt duża ilość oleju silnikowego może przyczynić się do uszkodzenia uszczelniaczy wału korbowego lub katalizatora w układzie wydechowym, a w najgorszym możliwym przypadku do awarii silnika.

Z kolei w sytuacji, gdy nalejemy zbyt małą ilość oleju, może dojść do zatarcia silnika. Wówczas bowiem poszczególne elementy jednostki napędowej nie będą właściwie nasmarowane. Najgorsze w takich przypadkach bywa to, że kontrolka odpowiedzialna za poziom oleju silnikowego, nie zawsze daje nam o tym znać od razu. My zaś, nieświadomi tego faktu, jeździmy autem nadal, narażając samochód na awarię, a siebie samych na niebezpieczeństwo – przestrzega nasz rozmówca z warsztatu samochodowego Slav AUTO w Szczecinie.

Odpowiednie narzędzia i doświadczenie

Aby spuścić zużyty olej silnikowy należy odkręcić korek spustowy w misce olejowej oraz w filtrze oleju, który najlepiej jest przy okazji wymienić na nowy. Do tego potrzebne są odpowiednie narzędzia oraz doświadczenie. Bo nawet jeśli posiadamy właściwie klucze, musimy także wiedzieć w jaki sposób dokręcić korek oraz nowy filtr.

Kiedy zbyt mocno dokręcimy korek, możemy przyczynić się do uszkodzenia bądź zerwania gwintu w misce olejowej. Zniekształcony lub uszkodzony korek i gwint zaś mogą uniemożliwić nam kolejne odkręcenie lub dokręcenie korka.

Niedostatecznie dokręcony korek z kolei może się zwyczajnie sam odkręcić w trakcie jazdy. W konsekwencji może nastąpić nawet całkowity wyciek oleju, a to już oznacza bardzo poważne kłopoty.

Co zrobić ze starym olejem?

Na koniec kwestia, która jest istotna ze względów ekologicznych. Istnieją odpowiednie przepisy, które regulują tę kwestię. Mówią one m.in. o tym, że zużyty olej silnikowy powinien zostać poddany utylizacji.

Pozbywając się oleju poprzez wylanie go na glebę lub do kanalizacji, zanieczyszczamy środowisko. Dlatego dokonując wymiany oleju samodzielnie, musimy poszukać zawczasu odpowiedniego warsztatu, który zobowiąże się przyjąć nasz zużyty olej. A to może nie być łatwym zadaniem.

śr. ocena 5 / głosów 5