olej

Co warto wiedzieć o wymianie oleju w samochodzie?

Olej silnikowy odpowiada w samochodzie za smarowanie jednostki napędowej, pełni funkcję chłodzenia, utrzymuje go w czystości i zmniejsza tarcie silnika podczas pracy. Ważne jest zatem stosowanie odpowiedniego oleju i wymienianie go we właściwym czasie. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym przedstawiamy najważniejsze informacje o wymianie oleju.

Co jaki czas należy wymieniać olej?

Zmieniają się technologie, zmieniają się konstrukcje samochodów, ale cały czas silniki potrzebują odpowiedniego smarowania, za które odpowiedzialny jest olej. Im nowsze modele, tym większe znaczenie ma jego jakość, starszym zaś dobrze dobrany olej może znacząco wydłużyć żywotność. Może się wydawać, że dobór oleju jest bardzo łatwą czynnością – wystarczy spojrzeć na marki polecane przez producentów samochodów i po kłopocie. Niestety obecnie wydłużają oni okresy międzyprzeglądowe i jako jedną z zalet ich modeli gwarantują rzadką potrzebę wymiany oleju. Mimo iż podają oni interwały między wymianami wynoszące od 30 do 35 tys. km, warto jednak dmuchać na zimne i wymieniać olej co 10-15 tys. km, zwłaszcza jeżeli samochód jest używany. Częstotliwość wymiany zwiększa się bowiem wraz z wiekiem i przebiegiem pojazdu.

Jakie są rodzaje olejów samochodowych?

W przypadku doboru oleju można zdać się na producenta samochodu i zajrzeć do instrukcji obsługi, mechanika samochodowego, wyszukiwarkę produktów na stronach internetowych firm olejowych lub samego siebie, dobierając płyn na podstawie klas lepkości i jakości. Wyróżniamy trzy rodzaje oleju: syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Syntetyki (oleje o parametrach lepkościowych 5W-30 lub 5W-40) przewyższają pozostałe rodzaje pod każdym względem – pracują w wyższej temperaturze i większych naciskach na smarowane powierzchnie, dzięki czemu nie odkładają się w postaci nagaru na wewnętrznych częściach silnika. W niskich temperaturach są jednak wystarczająco płynne, aby ułatwić rozruch silnika zimą. Wpływają ponadto na zmniejszenie oporów tarcia oraz zużycia paliwa.

Oleje półsyntetyczne (lepkość 10W-40) mają właściwości zbliżone do syntetycznych, są od nich tańsze i zapewniają ochronę silnika na wysokim poziomie. Używanie olejów mineralnych (lepkości: 15W-40, 20W-40, 15W-50) jest wskazane z kolei w starszych samochodach o dużych przebiegach. Jest to bezpieczne rozwiązanie w przypadku pojazdów używanych, mocno wyeksploatowanych, kiedy nie mamy wiedzy o rodzaju wcześniej używanego oleju.

Wymiana oleju wraz z filtrem

Należy pamiętać, że lepszym rozwiązaniem jest sugerowanie się parametrami oleju niż marką zalecaną przez producenta samochodu. Normy podane są na opakowaniach oleju, warto wtedy sprawdzić w instrukcji obsługi, czy dotyczą one wymagań silnika naszego samochodu.

Równie ważna co jakość oleju jest jakość filtra, który warto wymienić wraz z olejem, zwłaszcza, że nie jest to duży wydatek, a na pewno poprawi pracę silnika – zauważa mechanik z serwisu samochodowego Slav AUTO, który zajmuje się wykonywaniem przeglądów i szczegółowej diagnostyki pojazdowej, wymianą opon i oleju, a także naprawą usterek elektrycznych i mechanicznych.

śr. ocena 4.8 / głosów 5