Tuning silnika diesla

Tuning silnika diesla. Fakty i mity

Właściciele samochodów z silnikiem typu diesel często marzą o tym, aby miały one jeszcze więcej mocy i umożliwiały im bardziej dynamiczną jazdę. Jest to możliwe dzięki wykonaniu tak zwanego chip tuningu. Mimo korzyści, jakie daje ta modyfikacja ustawień silnika, kierowców niekiedy zniechęcają opinie, jakoby mogła ona zaszkodzić pojazdowi. Poniżej rozwiewamy wątpliwości na temat tego, czego można spodziewać się po wykonaniu tuningu silnika diesla.

Czy chip tuning może zaszkodzić silnikowi auta?

To, że chip tuning może zaszkodzić silnikowi i innym podzespołom samochodu, to zdecydowanie najczęściej powtarzany mit. Można także spotkać się ze stwierdzeniem, że przynosi on o wiele więcej szkód niż realnych korzyści dla użytkownika auta. Dlaczego można natknąć się na takie opinie?

Chip tuning nie jest prostym zabiegiem. Wymaga od mechanika dużego doświadczenia, umiejętności oraz doskonałej znajomości silników typu diesel. Jest to bardzo ważne, gdyż samochód, którego dynamika i szybkość mają zostać poprawione, wymaga dokładnego skontrolowania jego stanu. Czasami okazuje się, że zbyt mała moc silnika wynika z jego usterki, którą można szybko naprawić. Jeśli jednak nie zostanie ona zauważona przez fachowca i przystąpi on do zmiany ustawień, może skończyć się to fatalnymi konsekwencjami dla samochodu. Silnik, a także inne zespoły mogą zostać trwale uszkodzone.

Chip tuning jest całkowicie bezpieczny dla silnika i pozostałych elementów samochodu. Warunkiem jest jednak, aby był przeprowadzany przez fachowców, którzy usuną wcześniej ewentualne usterki oraz przeprowadzą testy parametrów dynamiki silnika w hamowni” – wyjaśnia ekspert z firmy DAF CENTRUM.

Fakty na temat tuningu silnika diesla

Prawdą jest zarówno to, że producenci silników typu diesel nie ustawiają ich optymalnych parametrów dotyczących mocy, jak i że dobry mechanik potrafi zwiększyć dynamikę takiego samochodu. Specjaliści wiedzą, jak zmodyfikować ustawienia diesla, aby zyskał on odpowiednią moc.

Nie można też nie zgodzić się z faktem, że przeprowadzenie chip tuningu, czyli elektronicznego zwiększenia mocy silnika, oznacza sprawniejsze prowadzenie samochodu. Jest on nie tylko szybszy, ale też o wiele bardziej dynamiczny. Zmiana na lepsze będzie szczególna odczuwalna, kiedy pojazd będzie jechał pod górę lub będzie obciążony bagażami.

Każdy, kto zdecyduje się na taką modyfikację, błyskawicznie przekona się, że jest to ekonomiczne rozwiązanie. Auto z silnikiem diesla po tuningu spala zdecydowania mniej paliwa, co przekłada się na niższe koszty utrzymania samochodu.

śr. ocena 5 / głosów 1