taśmy lakiernicze

Taśmy lakiernicze wykorzystywane w motoryzacji

Piękny kolor i blask lakieru jest jednym z pierwszych elementów, który przykuwa naszą uwagę, gdy mamy do czynienia z samochodami. Efektowna karoseria to zasługa lakierników, których praca byłaby znacznie trudniejsza bez profesjonalnych taśm lakierniczych. Jakie są właściwości taśm maskujących i po co się je stosuje? Dowiedz się więcej o taśmach używanych w lakiernictwie motoryzacyjnym.

Zastosowania taśm lakierniczych

Taśmy lakiernicze stanowią nieodzowny element wyposażenia każdej pracowni lakierniczej. Te niepozorne akcesoria decydują o dokładności lakierowania. Do czego służą?

Taśmy lakiernicze to przede wszystkim taśmy maskujące – wyjaśnia specjalista z firmy Duo, która oferuje szeroką gamę materiałów samoprzylepnych nie tylko dla motoryzacji. – Pozwalają one zabezpieczyć powierzchnie, których nie chcemy pokrywać lakierem. Chronią elementy przede wszystkim przy krawędziach.

Pewność, że części niepoddawane lakierowaniu są właściwie zamaskowane, znacznie podnosi wygodę pracy i przyspiesza ją. Lakiernik nie musi martwić się o to, że jeden drobny ruch zniweczy efekty jego dotychczasowej pracy, wydłuży ją i skomplikuje.

Taśmy lakiernicze można też wykorzystać jako proste szablony. Pozwalają lakierować karoserię z pominięciem ściśle wybranych miejsc i w ten sposób stworzyć wzór.

Właściwości taśm lakierniczych

Taśmy lakiernicze przypominają te malarskie, które służą do ochrony listew przypodłogowych, futryn i sufitów. Podobieństwo jest jednak pozorne.

W taśmach lakierniczych bardzo ważny jest rodzaj zastosowanego kleju. Musi on łączyć wysoką przyczepność do gładkiej powierzchni z łatwością usuwania taśmy po zakończeniu prac. Niedostateczna przyczepność mogłaby powodować odklejanie się taśmy maskującej podczas lakierowania. Skutki takiego niedociągnięcia byłyby opłakane, a przede wszystkim – kosztowne i czasochłonne.

Z drugiej strony taśma nie może trzymać się lakierowanej powierzchni zbyt mocno, bo jej usuwanie byłoby trudne i skutkowałoby trudnymi do usunięcia pozostałościami. Profesjonalna taśma lakiernicza nie pozostawia na wozie resztek kleju ani nieoderwanych fragmentów, które szpeciłyby karoserię lakierowaną z najwyższą dbałością. Klient, który oddaje wóz do lakierowania, oczekuje, że samochód będzie piękniejszy niż kiedykolwiek i pozbawiony jakichkolwiek skaz. Właśnie to oferuje dobra taśma lakiernicza.

O wygodzie pracy z taśmą lakierniczą decyduje jakość jej wykonania i dobór materiałów, a także wybór rozmiarów. Taśmy lakiernicze są dostępne w różnych szerokościach, co pozwala szybko maskować duże elementy i precyzyjnie zabezpieczać te małe. Klej wykonany z naturalnego kauczuku zapewnia właściwą przyczepność. Jest naniesiony na płasko krepowany papier nasycany. Materiały te gwarantują też odpowiednią miękkość, która sprawia, że taśmę łatwo uformować zgodnie z kształtem maskowanego elementu.

śr. ocena 5 / głosów 1