Samochód na akumulator. Jak to działa?

Dzieci tak samo jak ich rodzice chcą nauczyć się jeździć samochodem. Z myślą o nich powstały pojazdy znanych marek motoryzacyjnych, które napędzane są za pomocą akumulatorów. Dziecko świetnie się bawi w takim aucie. Rozwija prędkość, uczy się wykonywać podstawowe manewry i omijać przeszkody. Przed zakupem tego typu zabawki warto sprawdzić, czy specyfikacje danego samochodu będą dostosowane do wieku malucha.

Na co zwrócić uwagę?

Pojazdy akumulatorowe powinny posiadać niezbędne atesty i systemy bezpieczeństwa, aby podczas zabawy były całkowicie bezpieczne. Wybór auta musi uwzględniać nie tylko preferencje dziecka, ale również jego wiek. Samochody na akumulator mogą bowiem posiadać aż cztery tryby jazdy. Jak tłumaczy ekspert ze sklepu internetowego RS-MAX:

Dla dzieci do 2 lat lepsze są pojazdy, które nie rozwiną zbyt dużych prędkości. Większość samochodów przeznaczonych jest dla dzieci od 3 roku życia. Takie pojazdy są nieco szybsze. Mogą rozwijać prędkość do 10 km/h.

Dlatego wersje dla starszych dzieci często zaopatrzone są w pasy bezpieczeństwa i skrzynie biegów. Niektóre auta dodatkowo posiadają pilot, który umożliwia sterowanie jak i ewentualną ingerencję opiekuna.

Rodzaje akumulatorów

Samochód dla dzieci może działać na jednym akumulatorze lub korzystać z mocy dwóch ogniw. Rodzajów jest bardzo dużo, jednak najczęściej stosuje się jednostkę 12V o pojemności 7Ah lub dwa akumulatory 6V po 7Ah każdy. Rzadziej są to dwa akumulatory 12V o pojemności 7Ah. Im większa jest pojemność tym pojazd będzie mógł jeździć dłużej na jednym cyklu ładowania. Rozładowany akumulator potrzebuje średnio 8-10 godzin ładowania, lecz w niektórych przypadkach czas ten może być znacznie dłuższy. Większa ilość akumulatorów pozwala także rozwijać wyższe prędkości. W niektórych modelach możliwe jest przełączanie napędu z 2 kół na 4. Napęd to zazwyczaj 2 silniki 45W, a rzadziej 4 silniki 45W.

Dodatkowe wyposażenie

Samochody napędzane akumulatorami mogą być jedno lub dwuosobowe, co również wpływa na rodzaj napędu silnika i moc akumulatorów. Wybrane modele są uruchamiane za pomocą kluczyka, co jeszcze bardziej przypomina prawdziwy samochód. Pojazdy wolno startują, a także płynnie się poruszają, dzięki czemu ich prowadzenie szybko staje się łatwe. W wyposażeniu znajdują się także amortyzatory. O ilości zużytej energii informuje wskaźnik naładowania akumulatora. Auta na akumulator są wzorowane na znanych markach, takich jak BWM, Audi, Porsche, Mercedes, Ford czy Jeep.

śr. ocena 5 / głosów 5