Rodzaje preparatów antykorozyjnych

Zabezpieczenie przed korozją to jeden z wielu elementów skutecznego dbania o sprawność samochodu. Nadmierna rdza nie tylko nie wygląda zbyt estetycznie, ale może przyczynić się także do poważnego uszkodzenia kluczowych elementów nadwozia i podwozia. To z kolei oznacza większe prawdopodobieństwo nieprzewidzianego wypadku podczas jazdy. Warto zatem stosować profilaktykę i skorzystać z odpowiednich preparatów antykorozyjnych jeszcze przed wystąpieniem pierwszych ognisk korozji.

Które preparaty antykorozyjne są najpopularniejsze?

Rdza nie jest widoczna na pierwszy rzut oka. Rozwija się powoli, dlatego często zostaje wykryta w czasie, gdy zdąży się już obszernie rozprzestrzenić po metalowych elementach samochodu. Nie należy jednak czekać na walkę z rdzą do ostatniej chwili. Lepiej jest zawczasu użyć odpowiedniego środka, który działa przeciwkorozyjnie. Na rynku dostępnych jest kilka ich rodzajów, których krótkie charakterystyki przedstawiamy poniżej.

Najbardziej popularnymi i dostępnymi, a także korzystnymi cenowo, są preparaty antykorozyjne w sprayu, które stosuje się bezpośrednio na podejrzane miejsca. Ich zaletą jest fakt, że zarówno usuwają rdzę, jak i pokrywają powierzchnię warstwą, która zabezpiecza przed kolejnym pojawieniem się korozji. Idealnie sprawdzają się na karoserię nadwozia, klapę bagażnika oraz różnego rodzaju elementy wewnętrzne (np. śruby, nakrętki). Jednym z takich środków jest preparat antykorozyjny Rust Stop, bardzo skuteczny w przypadku ochrony wszelkich przekrojów zamkniętych, połączeń zgrzewanych, szwów oraz innych trudno dostępnych miejsc.

Jak stosować preparaty antykorozyjne w płynie i żelu?

Trochę więcej pracy wymaga nałożenie preparatu w płynie. Jest to bowiem środek, do którego rozprowadzenia należy użyć pędzelka, wałka lub ściereczki. Zapewnia on skuteczną ochronę antykorozyjną, a nawet zabezpiecza przed pojawieniem się korozji w przyszłości. Na rynku można znaleźć także preparaty antykorozyjne w postaci żelu. Jest to żel przylepny, co sprawia, że można go stosować na pionowych powierzchniach i nie będzie spływał. Dzięki preparatowi żelowemu można pozbyć się nie tylko rdzy na samochodach, ale również na innych problematycznych metalowych powierzchniach. Warto zwrócić uwagę na temperaturę otoczenia w trakcie jego nakładania. Im wyższa, tym lepsze działanie osiąga. Po zakończeniu nakładania należy przemyć i osuszyć powierzchnię, aczkolwiek zdarzają się środki żelowe, przed których zastosowaniem trzeba usunąć rdzę papierem ściernym i dopiero potem zaaplikować za pomocą np. pędzelka antykorozyjny preparat. Czas jego działania wynosi średnio kilka minut.

śr. ocena 5 / głosów 5