czujnik

Rodzaje i zalety czujników parkowania

Jaka jest najtrudniejsza część jazdy samochodem? Wielu kierowców z pewnością wskazałoby parkowanie, szczególnie tyłem lub na tzw. kopertę. Czynność ta jest o tyle stresująca, że nawet drobny błąd w wyliczeniach i chwila nieuwagi mogą nas kosztować uszkodzenie nie tylko swojego samochodu, ale również aut zaparkowanych obok. W dzisiejszych czasach kierowcy mogą liczyć na pomoc rozwiązań znacznie ułatwiających parkowanie nawet w najtrudniejszych miejscach – są nimi czujniki do parkowania. W poniższym tekście przyjrzymy się ich rodzajom i sprawdzimy, czemu warto wyposażyć w niej nasz samochód.

 Czym są czujniki parkowania?

Czujniki parkowania to elektroniczne urządzenia, montowane na zderzakach auta. W dzisiejszych czasach producenci samochodów standardowo umieszczają tego typu rozwiązania w nowych egzemplarzach – właściciele starszych aut mogą dokupić system do samodzielnego montażu.

Czujniki działają w oparciu o wykorzystanie echolokacji – mówi specjalista firmy Stopol GroupEmitując fale ultradźwięków, które odbijając się od przeszkody wracają do sensora. Różnica czasu między emisją fali a jej powrotem używana jest jako podstawa do obliczenia dystansu dzielącego samochód przeszkody. Kierowca informowany jest o skracającym się dystansie za pomocą sygnału dźwiękowego – im bliżej przeszkody, tym większa częstotliwość sygnału.

Rodzaje czujników

Podział czujników do parkowania przeprowadza się w oparciu o miejsce ich zamontowania. Najczęściej spotykane są czujniki na tylny zderzak, ponieważ to właśnie z parkowaniem tyłem wielu kierowców ma największy problem. Istnieją również systemy czujników do montażu z przodu oraz systemy wyposażane w odpowiednią ilość czujników, aby możliwe było zamontowanie ich z przodu i z tyłu. Najwygodniejszym, ale jednocześnie najdroższym rozwiązaniem jest system wyposażony w kamerę, pokazującą obraz z tyły samochodu w czasie rzeczywistym.

Zalety czujników parkowania

Główną korzyścią płynącą z montażu czujników parkowania jest znaczne zredukowanie ryzyka uszkodzenia auta w kontakcie z przeszkodami przy parkowaniu – innym samochodem, ścianą bądź drzewem. Czujnik nie pomoże nam w prawidłowym zaparkowaniu, jednak podpowie nam, kiedy należy zakończyć cofanie. Warto jednocześnie pamiętać, że czujniki nie są urządzeniami zbyt precyzyjnymi – wykryją duże przeszkody, jednak mogą okazać się całkowicie nieprzydatne w momencie, gdy przeszkoda jest wąska. Takimi przeszkodami mogą być np. słupki służące do odgradzania przestrzeni parkingowej.

śr. ocena 5 / głosów 1