rodzaje-quadow

Quad – jaki rodzaj wybrać?

Quad to pojazd stworzony w latach 60. XX wieku przez specjalistów na co dzień związanych z Hondą. Ówczesne ATV (ang. All Terrain Vehicles), czyli tzw. wszędołazy, miały trzy kółka, jednak już wtedy były stworzone do poruszania się po trudnym terenie. Jakie rodzaje quadów wyróżniamy? Czy lepszym wyborem będzie quad terenowy, sportowy czy rekreacyjny? Każdy miłośnik off-roadu z pewnością znajdzie coś odpowiedniego dla siebie.

Quad terenowy – idealny dla miłośników mocnych wrażeń

Wśród dostępnych rodzajów quadów, te terenowe, inaczej nazywane również przeprawowymi, są najmocniejsze i zdecydowanie najlepiej radzą sobie w trudnym terenie. Dzięki temu idealnie nadają się na długie wyprawy terenowe. W ich budowie wyróżnia się m.in. blokadę przedniego mostu oraz wspomaganie kierownicy. Dzięki dopasowaniu technicznemu oraz akcesoriom, quad sprawdza się w wojsku, w gospodarstwach rolnych i w każdym miejscu, gdzie potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Warto podkreślić, że istnieją również quady fabrycznie przystosowane do jazdy w głębokim błocie. Can-Am w swojej ofercie ma pełną gamę pojazdów z serii XMR (Outlander XMR i Renegade XMR), które są idealnym rozwiązaniem do jazdy w najtrudniejszym terenie – głębokim błocie.

Dla kogo quad sportowy?

Oczywiście nie trzeba mieć na wyposażeniu ATV stosowanego w wojsku, aby móc szaleć w trudnym terenie. Quad sportowy to pojazd o mocnym silniku (pojemność od 600 aż do 1000 cm3). Radzi sobie w tak trudnych warunkach również dzięki temu, że jest wyposażony w napęd na cztery koła. Ten rodzaj najczęściej odnajduje się na różnego rodzaju zawodach, jednak miłośnicy quadów sportowych cenią je przede wszystkim za radzenie sobie na terenach podmokłych i nierównych. Dlatego też kierowca i pasażerowie nie muszą się martwić, że silnik zostanie zalany bądź ugrzęźnie w koleinie.

Warto jednak podkreślić, że ten rodzaj ATV nie jest zalecany osobom początkującym, gdyż mimo dobrych parametrów i radzenia sobie w naprawdę trudnych warunkach, bardzo ważne jest również doświadczenie kierowcy – podkreśla specjalista z firmy Taurus Sea Power z Pruszcza Gdańskiego.

Wśród quadów z napędem 4×4 prym wiedzie legendarny Can-Am Renegade. To typowy quad o zacięciu sportowym, polecany dla najbardziej wymagających użytkowników. Stworzony został do szybkiej i agresywnej jazdy w każdym terenie.

Ważną zmianą w nadchodzącym sezonie jest to, że w quadach Can-Am posiadających europejską homologację zamontowany jest system ABS. Jest to system doskonale sprawdzający się w samochodach osobowych. Dzięki temu prowadzenie quadów staje się jeszcze bardziej bezpieczne.

Quad rekreacyjny – idealny na początek przygody z off-roadem

Oczywiście producenci dobrze wiedzą, jaką popularnością obecnie cieszy się off-road, dlatego przygotowali również coś dla osób, które chcą dopiero rozpocząć z nim swoją przygodę. Quad rekreacyjny świetnie sprawdzi się u osób niedoświadczonych, ale chętnych do poruszania się w trudnym terenie. Pojazd tego rodzaju ma niewielki silnik (pojemność mniejsza niż 200 cm3) oraz napęd tylko na jedną oś. Dlatego też warto podkreślić, że quad rekreacyjny nie poradzi sobie np. na podmokłym terenie. Nie uniemożliwia to jednak przejażdżki i sprawdzenia, czy off-road jest światem, do którego chce się wejść – a trzeba wiedzieć, że warto!

śr. ocena 5 / głosów 5