naprawa-turbosprezarki

Przyczyny awarii turbosprężarek samochodowych

Turbosprężarki są chętnie wykorzystywane przez producentów samochodów, którym zależy na podwyższeniu mocy silnika. Nic w tym dziwnego – ich zastosowanie sprawia, że pojazd zyskuje znacznie lepszą moc. Niestety zdarza się, że turbosprężarki ulegają awariom. Poznaj najczęstsze przyczyny usterek i dowiedz się, jak prawidłowo dbać o turbosprężarkę w swoim samochodzie.

Turbosprężarka to urządzenie mechaniczne, które zwiększa moc oraz sprawność silnia poprzez wtłoczenie dodatkowego powietrza do komory spalania. W turbosprężarce znajdziemy następujące części: wirnik napędzany spalinami połączony z ośką, koło kompresji, pierścienie uszczelniające, łożyska ślizgowe i oporowe, odrzutnik oleju i oczywiście kanały olejowe, którymi rozprowadzany jest olej smarujący. Jakie są najczęstsze awarie wśród turbosprężarek? Co zrobić, gdy urządzenie ulegnie uszkodzeniu? Podpowiadamy.

Błędy eksploatacyjne i wady fabryczne 

Często turbosprężarki zostają uszkodzone w wyniki niepoprawnego użytkowania. Brak dbałości o urządzenie sprawia, że zacierają się łożyska ślizgowe. Aby tego uniknąć, należy zatroszczyć się o odpowiednie chłodzenie i smarowanie turbosprężarki doprowadzanym do niej olejem. Do powstania problemów może przyczynić się także za szybkie wyłączanie silnika, gdy turbina wciąż się kręci, ale pompa nie doprowadza już oleju. Niestety, takie drobiazgi i złe nawyki mogą prowadzić do fatalnych skutków. Jak długo powinniśmy zatem odczekać, zanim wyłączymy silnik? Wystarczy pół minuty. Warto także wymieniać olej częściej, niż proponuje producent, ponieważ z każdym kolejnym kilometrem w oleju pojawiają się nowe zanieczyszczenia, głównie różnego typu opiłki i sadza.

Co robić, gdy turbosprężarka ulegnie awarii?

Wówczas najlepiej udać się do sprawdzonej firmy, która specjalizuje się w regeneracji turbosprężarek jak STS Turbo w Warszawie. Firma do naprawy turbosprężarek wykorzystuje tylko profesjonalne urządzenia diagnostyczne od sprawdzonych producentów. Co więcej – turbosprężarki po regeneracji objęte są 12-miesięczną gwarancją bez limitu kilometrów.

Pamiętajmy, że jeżeli chcemy, żeby turbosprężarka działała sprawnie przez wiele lat, musimy o nią prawidłowo dbać. Miejmy na uwadze regularną wymianę oleju i nie wyłączajmy silnika zbyt szybko. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, zgłośmy się do zaufanego warsztatu. Wyspecjalizowani i doświadczeni pracownicy uporają się z każdym problemem. Regeneracja turbosprężarki sprawi, że urządzenie będzie działać bez zarzutu.

śr. ocena 5 / głosów 6