Popularne części zamienne do maszyn rolniczych

Kupując maszynę rolniczą, należy pamiętać, że prędzej czy później, trzeba będzie dokupić do niej odpowiednie części zamienne z powodu różnego rodzaju usterek i awarii lub po prostu w wyniku ich naturalnego zużycia. Ich ceny są uzależnione od dystrybutora i miejsca zakupu, a także od tego, czy są one oryginalne, używane, czy są to zamienniki. W naszym artykule przedstawiamy charakterystykę najpopularniejszych części zamiennych do maszyn rolniczych – akumulatorów oraz filtrów.

Rodzaje części zamiennych do maszyn rolniczych

Bezawaryjna praca maszyn rolniczych to podstawa każdego gospodarstwa rolnego, dlatego warto wybierać wysokojakościowe części zamienne uznanych marek. Są wśród nich m.in. różnego rodzaju filtry, czujniki, dźwignie, przekaźniki, rozruszniki, łożyska, paski, śruby, wałki, uszczelki, sworznie, zwrotnice, cewki, a także amortyzatory, alternatory, chłodnice, klocki hamulcowe, pompy, wentylatory oraz elektrozawory. Przedstawiamy dwie popularne części zamienne do maszyn rolniczych.

Akumulator jako serce maszyny rolniczej

Za prawidłowy rozruch maszyn rolniczych odpowiada akumulator. Aby spełniał on swoją rolę, trzeba zadbać o właściwą jego eksploatację – nie należy go przeładowywać, poddawać dużym obciążeniom oraz wystawiać na działanie niskich temperatur. Z doświadczenia jednak wiadomo, że nawet akumulator, prędzej czy później, będzie nadawał się do wymiany. Taką decyzję rolnicy najczęściej podejmują wiosną, kiedy dochodzi do nietrzymania stopnia naładowania energii oraz braku mocy rozruchu w maszynie.

Wybór akumulatorów na rynku jest duży, dlatego należy dobrać go odpowiednio do danego modelu maszyny. Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na trzy parametry: pojemność akumulatora, prąd rozruchowy i typ. Zasady są takie: pojemność powinna równać się wartości zalecanej przez producenta, im większy prąd rozruchowy, tym łatwiejszy rozruch, a jeżeli chodzi o typ akumulatora, w maszynach rolniczych sprawdzają się akumulatory z ciekłym elektrolitem oraz akumulatory AGM (bezobsługowe). Przy wyborze akumulatora należy zwrócić też uwagę na jego gabaryty oraz ustawienie biegunów, aby bez problemu można było go zamontować w danej maszynie.

Rodzaje filtrów do maszyn rolniczych

Aby eksploatacja silnika spalinowego, a także układów hydraulicznych i układów zasilania silnika paliwem oraz powietrzem, przebiegała sprawnie i przez długi czas, należy zadbać o regularną wymianę filtrów do maszyn rolniczych. Można wyróżnić kilka ich rodzajów – filtry oleju, filtry paliwa oraz filtry powietrza są tymi podstawowymi. Ponadto, w maszynach rolniczych stosuje się filtry hydrauliczne, które montowane są przy pompie hydraulicznej, oraz filtry kabinowe, będące istotnymi ze względu na zdrowie kierowcy (w kabinach klimatyzowanych osadza się bowiem wilgoć, sprzyjająca powstawaniu drobnoustrojów).

Szeroki wybór części zamiennych do maszyn rolniczych znajduje się w ofercie firmy Agromarket Jaryszki, której asortyment obejmuje kilkadziesiąt tysięcy pozycji do większości ciągników i maszyn rolniczych produkcji polskiej i zagranicznej pracujących w polskich gospodarstwach.

śr. ocena 5 / głosów 5