Podstawowe rodzaje prawa jazdy

Prawo jazdy jest dziś wręcz niezbędnym dokumentem. Umożliwia prowadzenie pojazdów, dzięki którym docierasz do pracy, szkół czy wybierasz się na wakacje. Jest też niewątpliwym atutem, kiedy starasz się o pracę. Mimo że odbycie kursu i zdanie egzaminu wymaga czasu, jest to zawsze opłacalna inwestycja. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze w Polsce rodzaje prawa jazdy – kategorii A, B, C oraz D.

Prawo jazdy kategorii A

O posiadaniu tych uprawnień najczęściej marzą młodzi ludzie, gdyż dają one możliwość kierowania motocyklami. Po pozytywnie zdanym egzaminie można prowadzić także motocykl wraz z przyczepą, której waga nie przekracza masy pojazdu. Ażeby uzyskać kategorię A, należy mieć skończone 24 lata. Jednak sytuacja wygląda inaczej, jeżeli kandydat na kierowcę od co najmniej dwóch lat jest posiadaczem prawa jazdy kategorii A2. Wtedy może on zdobyć uprawnienia już w wieku 20 lat.

Prawo jazdy kategorii B

Kursy prawa jazdy tej kategorii od lat nieprzerwanie cieszą się największą popularnością. Dzięki tym uprawnieniom można prowadzić samochody osobowe – wystarczy być osobą pełnoletnią, by podejść do egzaminu. Powszechnie nie jest jednak znany fakt, że kategoria B pozwala także na kierowanie pojazdami takimi jak ciągnik czy motorower. Jeżeli będziesz posiadaczem tego prawa jazdy przez okres 3 lat, da Ci to również możliwość prowadzenia motocykla o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg. Wokół tego, jak trudno uzyskać prawo jazdy kategorii B narosło wiele legend. Sukces na egzaminie gwarantuje wybór dobrego ośrodka szkoleniowego, np. OSK Rozpęd w Lublinie.

Prawo jazdy kategorii C

Ta kategoria dedykowana osobom, które myślą o karierze w transporcie i pracy za kółkiem. Pozytywny wynik egzaminu uprawnia do kierowania ciężarówkami – pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t (z wyjątkiem autobusu). Kierowca posiadający to prawo jazdy będzie mógł też prowadzić motorower, ciągnik rolniczy, pojazd wolnobieżny oraz zespół złożony z tego pojazdu i przyczepy lekkiej. Aby uzyskać tą kategorię, należy mieć ukończone 21 lat lub 18 lat po odbytej kwalifikacji wstępnej.

Prawo jazdy kategorii D

Posiadacze tego prawa jazdy mogą zasiąść za kółkiem autobusu. Mogą być również kierowcami ciągnika czy motoroweru. Egzamin na kategorię D można zdawać, mając skończone 24 lata lub 21 lat, jeżeli osoba taka przeszła kwalifikację wstępną. Co ważne, aby zdobyć te uprawniania, kursant musi dysponować prawem jazdy kategorii B.

śr. ocena 5 / głosów 5