zmiany w kursach na prawo jazdy

Planowane zmiany w kursach na prawo jazdy

Lata 2020-2021 to czas wielu zmian w kodeksie drogowym, egzaminach na prawo jazdy czy samych kursach. Nie tylko ze względu na wchodzący w życie Pakiet Deregulacyjny wnoszący nowe zasady na nasze drogi, ale także pandemię. Zaburzyła ona funkcjonowanie każdego z etapów szkolenia kierowców: spotkań na zajęciach teoretycznych, jazd szkoleniowych, aż po wydłużenie kolejek na egzamin z powodu restrykcji.

Doszkalające jazdy z rodzicami

Obecnie część praktyczna kursu na prawo jazdy kategorii B trwa 30 godzin zegarowych. W razie potrzeby kursant może dokupić dodatkowe lekcje w szkole jazdy, jeśli chce poprawić swoje umiejętności jazdy przed właściwym egzaminem. Ta kwestia pozostanie niezmieniona, jednak pojawi się nowa możliwość, a mianowicie jazdy doszkalające z rodzicami. To pozwoliłoby oszczędzić pieniądze kursantom, którzy nie są jeszcze pewni swoich umiejętności i potrzebują tego typu rozwiązania, a należy pamiętać, że jedna dodatkowa godzina, może kosztować od 80 do ponad 100 złotych. Nie określono dokładnej daty i kształtu przepisów, jednak można ich się spodziewać już w drugiej połowie 2021 roku.

Zmiany w Wojewódzkich Ośrodkach Ruchu Drogowego, które wpłyną na kursantów

Główna zmiana to limit osób przypadających na jednego egzaminatora, które ten może obsłużyć w ciągu dnia – będzie to maksymalnie dziewięciu aplikantów. 

-Przewiduje się, że ograniczy to znacznie dochody WORD, przez co ceny za egzamin praktyczny mogą wzrosnąć nawet o 35%. Zatem szacuje się, że będzie on kosztował 190 złotych. – wyjaśnia przedstawiciel Ośrodka Szkolenia Kierowców Auto-Test z Krakowa.

Nie bez znaczenia na sytuację finansową Ośrodków, jest sytuacja pandemiczna. Przez kilka miesięcy nie mogły one przeprowadzać egzaminów, co jest ich głównym źródłem dochodów. Ponadto rosnące ceny wywozu śmieci, energii czy wzrost płacy minimalnej także przyczyniły się uszczerbku w budżetach.

Szersze uprawnienia dla posiadaczy prawa jazdy kategorii B

Interesującą informacją dla wszystkich zamierzających uzyskać licencję kierowcy, jest rozszerzenie uprawnień przysługujących posiadaczom prawa jazdy kategorii B. Do tej pory kategoria ta ograniczała prowadzenie podjazdów do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej (dmc). Niebawem przepis dotyczące nowej dmc, wejdzie w życie, a zmiana oznacza pozwolenie na prowadzenie pojazdów o 250 kg cięższych. Należy jednak spełnić łącznie dwa warunki:

  • samochód musi być zasilany paliwami alternatywnymi (m.in. energia elektryczna, wodór),
  • kierowca posiada prawo jazdy przez minimum 2 lata.

Jest to ukłon w stronę ekologii i wyjście naprzeciw rosnącemu znaczeniu zielonej energii w gospodarce.

śr. ocena 5 / głosów 35