Oursourcing usług spedycyjnych jako wsparcie dla przedsiębiorstw

Każde prężne przedsiębiorstwo, które dąży do maksymalizacji wydajności i zwiększania swoich zysków przez ograniczanie kosztów działalności, musi koniecznie zmienić strategię zarządzania. Jednym ze skutecznych sposobów optymalizacji kosztów jest decyzja o outsourcingu usług spedycyjnych.

Outsourcing związany jest z przekazaniem wybranych funkcji, nie będących działalnością podstawową, firmie zewnętrznej, wyspecjalizowanej w ich wykonywaniu. W przypadku outsourcingu usług spedycyjnych zewnętrzna firma transportowa może zapewnić zarówno sprawną organizację przewozu, jak i sporządzić odpowiednią dokumentację i przygotować umowy do przewozu ładunków. Wszystko to automatycznie zmniejsza koszty przedsiębiorstwa i zaangażowanie jego pracowników nawet o 10-15% w porównaniu z wykorzystaniem własnego taboru.

Zalety outsorcingu usług spedycyjnych

 Korzyści i ułatwienia outsourcingu usług spedycyjnych to między innymi:

  • zapewnienie optymalnego łańcucha dostaw z przestrzeganiem terminów czasowych,
  • znaczne ograniczenie kosztów zatrudnienia i uniezależnienia od dyspozycyjności pracowników etatowych własnej firmy,
  • wyłączna koncentracja na celach strategicznych przedsiębiorstwa i skupienie się na jego dalszym rozwoju,
  • obniżenie kosztów inwestycyjnych,
  • wyższa jakość usług przedsiębiorstwa, dzięki przerzuceniu obowiązków niezwiązanych z jego główną działalnością na wyspecjalizowaną firmę outsourcingową,

Jak wybrać dobrą firmę spedycyjną?

Jak wyjaśnia pracownik firmy transportowej TRANSMASTER: Dobra firma spedycyjna musi zapewnić, że na każdym etapie transportu potrafi reprezentować właściciela towaru i zabezpieczać jego interesy. Musi też przestrzegać terminów przesyłki, dostosowując transport do najlepszych i najtańszych wariantów przewozu, a także zapewniając monitoring do miejsca odbioru.

Kiedy decydujemy się na outsourcing niekoniecznie najniższa cena jest priorytetem, ważne jest by firma miała renomę i doświadczenie. Firma spedycyjna musi wykazać się perfekcyjnie zorganizowaną działalnością, bo to na nią spada cała odpowiedzialność za magazynowanie ładunku, pakowanie, sortowanie, a często także odprawę celną i jego ubezpieczenie.

Outsourcing transportu jako strategia jest szansą dla rozwoju firmy, ponieważ zwiększa jakość wykonywanych usług i redukuje koszty związane z obsługą transportu we własnym przedsiębiorstwie. Dzięki temu, firmy zyskują możliwość wyłącznego skupienia na własnej działalności i mogą zmniejszyć koszty związane z transportem swoich produktów.

śr. ocena 5 / głosów 5