Opony nowe czy używane

Opony nowe czy używane – w które warto zainwestować?

Według badań Moto Data z 2017 roku tylko 38% Polaków kupuje opony używane, a aż 68% kierowców decyduje się na zakup nowych. Nie oznacza to jednak, że wybór ogumienia z drugiej ręki jest gorszy. Zwracając uwagę na pewne istotne elementy, możemy trafić na dobrej jakości produkty. Nasuwa się jednak pytanie – czy warto ryzykować? Czy nie lepiej, tak jak większość Polaków, postawić na ogumienie prosto ze sklepowej półki? Sprawdzamy, w jakie opony opłaca się zainwestować.

Kiedy należy wymienić ogumienie w samochodzie?

Choć najczęściej przypominają nam o tym zmieniające się warunki atmosferyczne, istnieje wiele prognoz zapowiadających konieczność zmiany ogumienia. Czasem potrzeba interwencji pojawia się jeszcze przed końcem sezonu. Sygnałów takich jak nierówności, pęcherze czy przecięcia na gumie nie należy bagatelizować. Czekanie na wymianę uszkodzonych opon do końca sezonu może okazać się zgubne i niebezpieczne. Uszkodzone ogumienie zagraża bezpieczeństwu użytkujących samochód, dlatego bardzo ważne jest dbanie o ich stan. Skąd biorą się wady na oponach?

Jak tłumaczy specjalista z serwisu Pit Stop: „Często są konsekwencją niewłaściwego montażu lub złego dopasowania opony do samochodu, czego nieświadomy kierowca nie jest w stanie zauważyć gołym okiem”.

Jakie opony wybrać – nowe czy używane?

Zakup nowego ogumienia wiąże się z niemałymi kosztami. Decyzja o jego zakupie powinna być więc dobrze przemyślana – nikt nie chce przecież wyrzucać pieniędzy w błoto. Za komplet opon używanych zapłacimy około połowę mniej niż za ogumienie nowe. Pomimo zapewnień sprzedawcy nie zawsze mamy jednak pewność co do jakości opon. Gwarancję jakości otrzymujemy kupując nowy komplet. Łączy się to z wydatkiem nie mniejszym niż tysiąc złotych, ale mamy pewność, że produkt został wyprodukowany stosunkowo niedawno oraz posiada konkretne, podane przez producenta, parametry. Decyzję o wyborze opon może ułatwić nam stan naszego pojazdu – jeśli auto jest nowe, przeważnie wybierać będziemy opony nieużywane. Wybierając ogumienie do starego samochodu, którym nie planujemy jeździć już długo, rozważmy opcję z drugiej ręki.

Na co należy zwrócić uwagę przy kupnie ogumienia?

Przy zakupie opon używanych koniecznie zwróć uwagę na zużycie bieżnika, wiek opony i czas jej użytkowania. Minimalna wysokość bieżnika ustanowiona przez prawo wynosi 1,6 mm. Jest to jednak parametr, przy którym niełatwe warunki pogodowe mogą utrudniać jazdę. Bieżnik nowej opony ma około 8 mm wysokości – warto wziąć to jako punkt odniesienia. Decyzja o tym, czy warto kupić opony nowe, czy używane, powinna opierać się na solidnej wiedzy o danym produkcie i wielu porównaniach. Pomocna będzie rada doświadczonego wulkanizatora.

śr. ocena 5 / głosów 1