naprawa-turbiny

Naprawa turbosprężarki. Co warto wiedzieć?

Awaria turbosprężarki to poważny problem dla każdego kierowcy. Kiedy dojdzie do takiej awarii, mamy do wyboru albo wymianę całego elementu, albo jego regenerację. Za awarie turbosprężarek najczęściej odpowiada niewłaściwa eksploatacja pojazdu. Brak smarowania powoduje szybki zużycie się łożysk. Czasem problemem są jednak też błędy konstrukcyjne. Jak można naprawić turbosprężarkę?

Naprawa turbosprężarek – lepsza niż wymiana

Dzięki rozwojowi technologicznemu dotyczącemu sprzętu mechanicznego i diagnostycznego naprawa turbosprężarek jest możliwa. Naprawa turbosprężarek pozwala ponownie wykorzystać uszkodzony element – dlatego rozwój technologii regeneracji elementów tego typu wpisuje się w ogólnoświatowy, proekologiczny sprzęt. Przyczyny uszkodzenia turbosprężarki mogą być bardzo różne – od błędów konstrukcyjnych, po zatarcie spowodowane za mała ilością smarowania, lub użyciem nie własnych środków smarnych. Niezależnie jednak od tego, jaki jest powód awarii, turbosprężarkę można przywrócić do działania przeprowadzając proces jej regeneracji. Regeneracją turbosprężarek zajmuje się firma Manufaktura Group Sp. z o.o. Sp.k.

Krok po kroku

Proces regeneracji turbosprężarki zaczyna się od dokładnego obejrzenia turbiny i znalezienia widocznych gołym okiem uszkodzeń mechanicznych, takich jak na przykład pęknięcia obudowy. Po takich wstępnych oględzinach cała turbosprężarka jest rozkładana na części. Elementy są dokładnie myte i piaskowane, w celu pozbycia się zewnętrznej warstwy korozji. Po tych procesach obudowa wygląda jak nowa, ale to dopiero początek regeneracji. Najważniejszą fazą całego procesu jest regeneracja turbin. Na początek trzeba wykonać szereg różnych pomiarów, trzymając się przy tym zaleceń producenta. Dokładnie sprawdzić powinno się przede wszystkim koło kompresji i inne elementy wirujące. Uszkodzone elementy wymienia się na nowe, a te, które są sprawne, po prostu montuje się ponownie, po myciu ultradźwiękowym. Przy każdej regeneracji łożysko wirnika i wszystkie uszczelki wymieniane są na nowe. Kiedy mamy już komplet sprawnych elementów, przechodzi się do montażu korpusu turbosprężarki.  Rdzeń turbosprężarki musi zostać odpowiednio wyważony. Zregenerowana turbosprężarka musi przejść przez wiele testów, które pozwolą ustalić, czy nadaje się do pracy. Prawidłowo wykonana regeneracja turbosprężarki pozwala przywrócić jej pełną sprawność. Takie zregenerowane urządzenie działa jak nowe, a naprawa kosztuje znacznie mniej niż zakup nowego elementu.

śr. ocena 5 / głosów 6