Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy wynajmie samochodu?

Wiele firm oferuje wynajem aut, reklamując je jako najlepsze i niezawodne. Prawda jest jednak taka, że niektóre wypożyczalnie samochodów nie są do końca uczciwe. Dlatego, jeśli macie w planach wypożyczenie pojazdu, musicie być bardzo ostrożni. Radzimy, na jakie elementy należy bezwzględnie zwrócić uwagę podczas wynajmowania samochodu z wypożyczalni, aby nie paść ofiarą oszustów.

Po co wynajmować samochód?

Wynajem auta dla wielu osób może wydawać się kosztowną fanaberią. Owszem, czasem nią rzeczywiście bywa, jednak w niektórych przypadkach to najlepsze możliwe posunięcie. Przede wszystkim jest to bardzo dobra opcja w czasie zagranicznych podróży.

Posiadanie auta zapewnia ogromną swobodę podróżowania, ponieważ dzięki niemu nie jesteśmy uzależnieni od rozkładów jazdy środków lokalnego transportu. Ponadto, podróżowanie autem jest szybsze i bardziej komfortowe. Wbrew pozorom taki wynajem nie jest opcją luksusową. Wręcz przeciwnie: często wypożyczenie pojazdu jest bardziej opłacalne, niż podróże pociągami czy autokarami – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący firmę ABACUS Car Rental.

Na co zwracać uwagę przy wynajmowaniu samochodu?

Aby nie dać się oszukać przez nieuczciwą wypożyczalnię samochodów, podczas załatwiania formalności związanych z wynajęciem auta, należy zwrócić uwagę na:

  • możliwość anulowania umowy – warto sprawdzić, czy w razie wydarzeń losowych można bezpłatnie zrezygnować z wypożyczenia pojazdu (koniecznie trzeba sprawdzić, czy firma nie pobiera opłaty za późną anulację transakcji),
  • limit kilometrów – niektóre firmy mają wpisaną w umowie maksymalną ilość kilometrów, jaką można przejechać w czasie wynajmu auta (zdarza się to coraz rzadziej, to jednak wciąż można spotkać się z takimi praktykami),
  • ubezpieczenie – bezwzględnie trzeba sprawdzić, czy wynajmowany przez nas samochód posiada ubezpieczenie OC, AC oraz ubezpieczenie od kradzieży; niektóre wypożyczalnie wymagają od klientów uiszczenia tzw. wkładu własnego, a konkretnie kwoty, jaką zobowiązujemy się zapłacić w razie uszkodzenia pojazdu.

Ponadto, podczas odbierania samochodu z wypożyczalni koniecznie trzeba sprawdzić jego stan, jak również stan paliwa – tylko to da nam pewność, że nie zostaniemy oszukani i oskarżeni o uszkodzenia, za które nie jesteśmy odpowiedzialni.

Podczas oddawania samochodu po okresie wynajmu trzeba też upomnieć się o zwrot wpłaconej kaucji.

śr. ocena 5 / głosów 1